V Zábřehu vznikne „duhová" koalice napříč politickým spektrem. „Nyní ještě ladíme detaily koaliční dohody. V široké koalici budou zastoupeny všechny subjekty, které ve volbách uspěly, s výjimkou hnutí ANO a KSČM, s nimiž se rozcházíme ideově," řekl starosta Zábřehu a lídr vítězných lidovců František John.

Ten se bude na ustavujícím zasedání zastupitelstva znovu ucházet o post starosty města. Místostarostou se má znovu stát Karel Crhonek z ČSSD, která skončila ve volbách druhá.

Podle neoficiálních informací mají v radě města připadnout čtyři křesla vítězným lidovcům, po jednom radním mají mít sociální demokraté, Strana svobodných občanů a Nezávislá volba.

Široká koalice bude mít v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jasnou převahu sedmnácti hlasů. „Zatím máme jen ústní dohodu, ladíme ještě detaily koaliční smlouvy. Podepsat bychom ji chtěli ve čtvrtek 30. října," doplnil starosta John.

V programovém prohlášení chtějí strany specifikovat projektové úkoly z jednotlivých oblastí, které v následujících čtyřech letech chtějí zrealizovat. „Chceme pokračovat ve stávajícím směřování města. Velký projekt rekonstrukce kanalizace hodláme využít k opravě chodníků a ulic. Po skončení stavby se můžeme pustit do rekonstrukce Masarykova náměstí a náměstí Osvobození, kde jsme čekali právě to, až se opraví kanalizace. V koaliční dohodě budou specifikovány i další oblasti, jako je například kultura, sport, volnočasové aktivity nebo péče o zeleň," uvedl František John.

V Mohelnici zůstává budoucí podoba vedení města otázkou. Vítězná Mohelnická demokracie v čele s lídrem Pavlem Kubou, která získala devět z jednadvaceti křesel, jedná s hnutím ANO, TOP 09 i lidovci. To by umožnilo vznik velké koalice se šestnácti hlasy. V opozici by tak zůstali jen Nezávislí a komunisté.

„Jednání stále ještě běží. Nyní řešíme programové prohlášení, teprve pak přijdou na řadu personální otázky. Další schůzku máme naplánovanou na středu 29. října," řekl lídr Mohelnické demokracie Pavel Kuba.

Zda právě on usedne do křesla starosty, zůstává nejasné. Už krátce po volbách Pavel Kuba deklaroval, že na této funkci nijak nelpí, rád by ale měl ve vedení města na starosti investice.