Zatím tedy není nic platné, že zmizel důvod, proč místní buňka v březnu roku 2007 zanikla. Výkonná rada ODS ji tak podle rozhodnutí kongresu potrestala za spolupráci s komunisty v radě města.

Zábřežské zastupitelstvo ve středu oba zástupce KSČM z rady odvolalo. Vrácení licence by tedy nic nebránilo, nebýt toho, že o ni žádají tři skupiny.

Podle předsedy regionální rady ODS Ivana Kosatíka přicházely v úvahu jen dvě a s jejich zástupci, ředitelem gymnázia Martinem Paclíkem a podnikatelem Pavlem Bruštíkem také Kosatík jednal.

„Výsledek je pro mě velkým zklamáním. Oba zástupci tlumočili názor členů svých skupin, že pokud licenci získá druhá strana, do ODS v Zábřehu nevstoupí,“ řekla předsedkyně oblastní rady Kateřina Bačevská, která se jednání zúčastnila. Kosatíkovo vyjádření se včera získat nepodařilo.

Město Zábřeh teď rozděluje především postoj k chystané papírně firmy Wanemi. „Já si ale nemyslím, že to je důvod, proč obě skupiny stojí proti sobě. Je tam prostě těžko překonatelný blok a nedůvěra. Ale politika ODS nemůže být o osobních vztazích, nýbrž o řešení problémů ve městě,“ uvedla Bačevská.

Oba žadatelé o licenci odmítli důvody vzájemné nevraživosti pojmenovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat a prát špinavé prádlo na veřejnosti. Situace mě mrzí, ale taková je realita,“ řekl Paclík a dodal, že konečné rozhodnutí bude respektovat a ODS bude i v případě svého neúspěchu dál podporovat, byť třeba v organizaci jiné obce.

„Jednání pokračuje, regionální rada bude znovu jednat 13. března,“ uvedl Pavel Bruštík. Třetí z žadatelů Miroslav Trávníček řekl, že za této situace by podpořil Paclíkovu skupinu.