Jakmile totiž rozsudek krajského osudu nabude právní moci, což nastane nejspíš v druhé polovině ledna, bude mít radnice tajemníky dva. Antonína Janhubu a Janu Krasulovou, která ho loni v září v křesle šéfa úřadu vystřídala.

Soud rozhodl, že Janhubovo loňské odvolání z funkce a výpověď kvůli třem absencím jsou neplatné. Z radnice dostal tajemníka starosta Zdeněk Kolář (ODS), zastupitelstvo mu před tím doporučovalo, aby spor urovnal.

„Jsem připraven jednat se zástupci města ještě před nabytím právní moci rozsudku. Chci tím předejít dalším výdajům spojeným se soudním řešením a také předejít prodlužování právní nejistoty těch, jichž se spor dotýká,“ řekl Janhuba.

Starosta Zdeněk Kolář pozval na jednání právníka Stanislava Handla, který město ve sporu zastupoval.

„Vřele doporučuji, aby město podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, jsem přesvědčen, že máme pravdu,“ řekl Handl. Také starosta vůbec nepřipouští pochybení.

„S rozsudkem nesouhlasím, není přece možné měřit každému jinak. Podle Zákoníku práce stačí k výpovědi jedna neomluvená absence. Jsou snad úředníci kasta s jinými právy než ostatní občané?“ ptal se Zdeněk Kolář.

Místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL) upozornil, že soud zřejmě posoudil okolnosti, za kterých absence vznikly.

„Bylo to spíš nedorozumění. Janhuba podal řádně žádanky, ale nezkontroloval si, že nejsou podepsány. Navíc dovolenou čerpal na školení úředníků,“ řekl Sommer.

Jak se bude řešit situace s dvěma tajemníky, zatím nikdo netuší. Ani jeden z nich totiž nehodlá ustoupit a místa se vzdát.

„Antonín Janhuba je v těžké situaci, ale já jsem ji nezavinila, takže odcházet nebudu,“ řekla Jana Krasulová.

„Jsem připraven nastoupit zpátky na radnici,“ potvrdil Janhuba.

I kdyby se nevrátil, radnice mu musí uhradit ušlou mzdu od loňského listopadu, což ji i s odvody na sociální a zdravotní pojištění přijde na téměř milion korun.

„Pokud tato škoda městu vznikne, kdo ji zaplatí? Město by to mělo chtít po starostovi,“ řekl Vladimír Caska (Volba pro město).

Podle starosty škoda městu nevznikla, protože jedno úřednické místo zůstalo neobsazeno. Na místo Jany Krasulové v čele finančního odboru šla jiná referentka, jejíž původní místo se už neobsazovalo.

„Vytvořili jsme si rezervu jako zadní vrátka, kdyby současná situace nastala,“ řekl starosta.

„Jsem rád, že máme peníze na vyplacení tajemníka, ale pořád je to pro město ztráta, zvlášť v situaci, kdy musíme šetřit všude. Ty peníze by se daly použít na něco potřebnějšího,“ řekl Pavel Zubík (nez.).

Jiří Černý (KSČM) upozornil, že s odvoláním tajemníka dal souhlas ředitel krajského úřadu.

„Budeme i po něm chtít, aby uhradil část škody?“ ptal se ironicky Černý.

O řešení situace bude muset jednat rada města. Čeká ji stejně nezáviděníhodný úkol jako radu města Krnova, kde nastala podobná situace. I tam dostal tajemník výpověď a soud s městem vyhrál. Verdikt padl pouhý den před rozsudkem ve sporu města Zábřeha.