Nejvíce peněz, celý milion korun, má jít na vybudování hřiště a sportoviště na Výsluní. Za dalších sto tisíc chce město pořídit herní prvky na hřiště v místní části Hněvkov.

Osm set tisíc korun pak má jít do sportu. Největší díl z tohoto krajíce má získat fotbalový klub Sulko Zábřeh, a to rovného půl milionu korun.

„Za takový příspěvek od města budeme moc vděčni. Každá koruna má cenu zlata, zvláště v dnešní době, kdy je stále těžší získávat sponzory. Náklady jdou do milionů korun, musíme platit trenéry, cestovné a tak dále," řekl manažer fotbalového klubu Sulko Zábřeh Lubomír Hrdlovič.

Sulko má v soutěžích hned jedenáct týmů. Kromě „áčka", které hraje třetí ligu a cestuje na zápasy po celé Moravě, to jsou i dva dorostenecké týmy, jež hrají divizní soutěže, a osm mládežnických družstev. Na činnost mládeže klub dostává od města dvousettisícový příspěvek. Náklady na cestovné na zápasy a trenéry jsou ale daleko vyšší.

Dvě stě tisíc korun pak obdrží Tělovýchovná jednota Sokol Zábřeh. O poloviční sumu se navýší příspěvky a granty v oblasti sportu.

Sto tisíc město rozdělí na grantech v sociální oblasti a dvojnásobná částka půjde do kultury. Z ní si sto tisíc ukrojí Zábřežská kulturní, padesát tisíc dostane Spolek Metoděj a dalších padesát tisíc rozdělí radnice na grantech na kulturu.

„Při návrhu na rozdělení těchto finančních prostředků jsme podpořili oblasti s ohledem na jejich význam pro prevenci před nezdravým životním stylem dětí a mládeže. Právě tam mají podle našeho názoru prostředky z hazardu primárně směřovat. Návrh také zohledňuje dopad změny zákona o loteriích na jednotlivé organizace. Tím je odůvodněna nejvyšší podpora pro zábřežský fotbal," sdělil starosta města František John (KDU-ČSL).

Návrh na rozdělení peněz schválila rada města. Konečné slovo budou mít zastupitelé, kteří budou o této věci hlasovat na zasedání 20. března.