Systém parkování se v Zábřehu naposledy měnil v roce 2015. Až do letošního června řidiči platili za stání v centru města za půlhodinu pětikorunu, za hodinu deset a za dvě hodiny dvacet korun.

Hodina za dvacku, každá další za 30

Od 1. července vyjde půlhodina parkovného na deset korun, hodina na dvacet. Za každou další hodinu na placeném stání si řidič připlatí třicet korun.

Podle starosty Johna se zvýšením parkovného má vrátit jeho regulační funkce. „Parkovné se roky nezdražovalo. Inflace snižuje hodnotu peněz. I když jsme zdražili, reálně je cena na úrovni roku, kdy se stanovila cena původní. Současnou cenu chceme zase nějakou dobu držet. Musí to být celá částka, byť rozšiřujeme možnost platit online pomocí aplikace,“ řekl.

Kromě klasického nákupu lístků v automatech na mince mají nyní řidiči v Zábřehu možnost uhradit parkovné pomocí aplikace FTT VPA – virtuálního parkovacího automatu. K placení tak lze využít mobilní telefon. Do systému řidič zadá registrační značku svého vozidla. Díky tomu mohou mimo jiné strážníci snadněji kontrolovat, kdo za parkovné zaplatil. FTT VPA je aplikací webovou, není tedy nutné si ji do mobilního telefonu instalovat.

U polikliniky nově zaplatíte, u stadionu ne

V Zábřehu se mírně rozšířil i počet míst, na kterých musí řidiči za odstavení vozu platit. Nově platí na zrekonstruovaném malém parkovišti na náměstí 8. května před poliklinikou. Naopak čerstvě vybudované velké parkoviště za kulturním domem zůstává zatím zdarma.

„Měli jsme požadavky od lidí, že před poliklinikou není možné zaparkovat. Chceme, aby návštěvníci polikliniky, kteří u ní zaparkovat potřebují, tuto možnost měli. V okolí je řada zaměstnavatelů. Stávalo se, že tam nechávali auta zaměstnanci polikliniky či blízkých škol. Prvořadý význam placeného stání je regulace. Jde o to, aby tomu, kdo potřebuje zaparkovat na hodinu, místo nezabral někdo, kdo si tam auto odstaví třeba na týden,“ doplnil starosta John.