Budova staré radnice chátrá přes třicet let od doby, co se z ní a sousedního původně bytového domu vystěhoval začátkem devadesátých let městský úřad. Objekt postupně opouštěli nájemníci, až jako poslední skončila před pěti lety Galerie Tunklův dvorec.

Nyní má stará radnice asi největší šanci poslední desetiletí, aby ožila. Sloužit má výzkumu a inovacím. Projekt, na kterém se podílí město, Inovační centrum Olomouckého kraje a další partneři, zahrnuje vybudování sdílených kanceláří, takzvaných coworkingových prostor, konferenčních místností a otevřené vědecko-inovační laboratoře.

Spolupráce s Hellou a fakultní nemocnicí

Výzkumná činnost se zaměří na vliv průmyslu a dopravy na životní prostředí, e-health, autonomní řízení, smart-cars a další témata související s automobilovým průmyslem. Partnery v projektu mají být firma Hella a Fakultní nemocnice Olomouc.

„Hellu každý vnímá jako velkého nadnárodního dodavatele, ale my chceme mít dopad i v mikroregionálním měřítku. Chceme být součástí života v regionu a toho docílíme tak, že budeme spolutvůrci takových aktivit, jako je vznik coworku,“ zmínil Pavel Tuček, vedoucí předvývoje a vývoje mohelnického závodu Forvia Hella ČR.

Podle Filipa Matějky z Fakultní nemocnice Olomouc je vybudování centra inovací v Zábřehu velmi výhodné pro testování telemedicínských technologií, zejména v oblasti zkušeností uživatelů.

„Centrum bychom mohli využít pro pilotní projekty, školení zdravotnického personálu a pacientů a poskytování podpory a servisu pacientům,“ doplnil.

A jak má budova vypadat?

Prostory bývalé galerie mají sloužit jako společná vstupní síň, takzvaný mázhaus. Vedle ní se bude nacházet recepce a technické a hygienické zázemí. Ve vyšších patrech se bude nacházet cowork, jednací místnost, malý a konferenční sál a kancelář. Využité bude nově i podkroví.

Proměna však rozhodně nebude zadarmo. Předpokládané náklady na obnovu radnice se pohybují okolo osmdesáti milionů korun, z toho necelých čtyřicet by měla pokrýt dotace. „Aktuálně jsme se dozvěděli, že projekt prošel přes všechna formální hodnocení. Nyní následuje hodnocení věcné a doufáme, že dotaci získáme. Počítám, že řádově v měsících bychom se měli dozvědět, jak jsme dopadli,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Starosta: mladí se do regionu vrátí

I přes finanční náročnost má podle něj celý projekt smysl. Přeměnu v centrum inovací vnímá především jako obrovský potenciál pro obyvatele zábřežského regionu. „V budově vznikne úplně nový druh veřejné služby. Trápí nás odliv mladých lidí a jsem přesvědčen, že když si mladý člověk projde tímto inovačním hubem, zvýší se pravděpodobnost, že se pak do regionu vrátí. Je to investice především do lidí, která je pro náš region velmi důležitá,“ objasnil.

Projekty podobného zaměření mohou vzniknout i jinde v regionu. V Šumperku má být prvním krokem zřízení coworkingového centra v jižním křídle Pavlínina dvora. V Jeseníku měl inovační hub vzniknout v prostorách bývalé knihovny, radnice však od záměru ustoupila. Nově by mohl sídlit v obchodním centru Alkron nebo v rozšířených prostorách Divadla Petra Bezruče, respektive Centra společných aktivit.