Ty se vyhrotily po loňských volbách a rozdělují město i zastupitelstvo na dva tábory. Jednomu chystaná stavba papírny a teplárny nevadí, druhá ho považuje za vážnou hrozbu pro životní prostředí.

Pavel Trhal, jeden z hlavních odpůrců projektu, vystihl voláním o psychiatrovi situaci, v níž se město nachází. V zastupitelstvu mají dnes většinu strany, které šly do voleb s cílem projekt Wanemi zastavit či se od něj alespoň distancovat. Do roka ovšem velká část zastupitelů zjistila, že vyvléknout Zábřeh ze smluvního závazku není tak jednoduché a že by mohly hrozit sankce v řádu desítek i stovek milionů za zmařený projekt či za už vynaložené náklady na jeho přípravu.

„V posledním roce prosazuji jednání s firmou. Je to lepší než hazardní nulové řešení i za cenu případného bankrotu města,“ řekl místostarosta Karel Crhonek (ČSSD), který vždy patřil k odpůrcům projektu.

Zastupitelé z řad nezávislých a KSČM striktně trvají na odmítání projektu a jednání o smíru odmítají. Podle Ondřeje Jaška nebo Pavla Trhala není o čem jednat, leda o podmínkách, za kterých by firma od záměru upustila. Pracovní skupina je podle nich paskvil a nesmysl, jednat by se mělo vždy veřejně.

Z publika zazněla výtka, že zastupitelstvo předvádí alibistické lavírování. „Když nejste schopni se jednoznačně rozhodnout, tak vypište referendum, ať rozhodnou občané,“ řekl jeden z přítomných občanů.

„Když bychom se občanů zeptali v referendu, tak by ale měli předem vědět, kolik by to město nakonec mohlo stát,“ kontroval starosta John.

Bouřlivá diskuse na dané téma zabrala dvě hodiny. Teprve pak se podařilo skupinu sestavit. Je v ní šest zastupitelů včetně starosty Františka Johna a advokát z kanceláře, která město ve sporu s Wanemi zastupuje.

Mluvčí firmy Wanemi Petr Vintrocha rozhodnutí přivítal jako šanci k obnovení dialogu. Upozornil, že nový krok automaticky neznamená, že město ustupuje. Dialog může dopadnout tak, že se obě strany na ničem nedomluví, anebo naopak se dohodnou na výhodnějších podmínkách pro město.

„Může se jednat například o rychlejším uvolnění peněz našeho Nadačního fondu pro město, o ceně pozemků nebo o větších zárukách, že zde nevznikne spalovna komunálního či jiného odpadu, jak se někteří lidé obávají. Spalovna to nikdy být neměla, je to jen fantazie našich odpůrců, kteří nás takto opakovaně veřejně poškozují v očích obyvatel,“ řekl Vintrocha.

Od loňských voleb jsou vztahy firmy s městem Zábřeh na bodu mrazu. Město se snaží soudně zrušit smlouvy o prodeji pozemků, čímž zablokovalo územní řízení, a letos v březnu také firmě vypovědělo smlouvu o spolupráci.

Firma Wanemi zase po městě vymáhá osm pokut celkem za čtyři miliony korun za porušení smlouvy o spolupráci.

Firma veřejně deklaruje jistotu, že případné soudní spory vyhraje a že papírnu na výrobu vlnité lepenky a teplárnu se spalováním biomasy nakonec v průmyslové zóně postaví.

Kauza Wanemi komplet ZDE