Vysychající bahno, které přeoralo zahrádky a nadělalo z nich poušť, se mění ve všudypřítomný prach.

„To bahno je prostě všude, nedá se uklidit, už jsme z toho hrozně unavení,“ řekla obyvatelka domu v Sokolské ulici, který byl postižen nejvíc. Několikacentimetrová vrstva bahna se dostala až do přízemního bytu. Podobně dopadl domek za budovou školy v Morávkově ulici.

Průtrž mračen postihla Zábřeh 11. května odpoledne. Během deseti minut spadlo pětatřicet milimetrů srážek, což představuje více než stoletou vodu. Z ulice se stala bahnitá stoka; bahno s kamením ucpalo kanalizaci.

Lidé z postižených ulic kritizují přístup města, které podle jejich názoru mělo už dávno zajistit protipovodňová opatření a podobným katastrofám zabránit.

„Upozorňoval jsem na ten problém radnici už víckrát, bojujeme s ním už dvacet let. Dávno mohl být vyřešený. Kromě jiného by ho zmenšily meze a odvodňovací příkopy na polích,“ řekl majitel pneuservisu v Sokolské ulici Dušan Bárta, kterému bahno zaplavilo sklad pneumatik.

Vedení města teď oslovil písemnou stížností; podpis k ní připojila řada dalších obyvatel ulice.

Spolumajitelka sklenářství v Sokolské ulici Věra Kundratová se zase dopisem obrátila na hejtmana kraje. Poslala mu i cédéčko s fotografiemi záplavy. „Silnice, pole i kanalizace mají různé majitele. Připadá mi, že jedině kraj by mohl všechny sjednotit k nějakému společnému postupu,“ sdělila Věra Kundratová.

Starosta města Zdeněk Kolář (ODS) svolal schůzku se silničáři a vedením Agrodružstva Zábřeh, které na polích nad ulicí hospodaří.

„Město okamžitě zahájí přípravu projektu protipovodňových opatření. Družstvo slíbilo, že se do nich také zapojí,“ uvedl starosta.

Zatímco projekt chystaný městem a jeho uskutečnění bude záležitost na několika let, úpravy v podobě zatravnění části polí by mohly fungovat brzy.

„Tento týden budu celou věc konzultovat s odborníky a ve čtvrtek 28. května na jednání představenstva rozhodneme, jak postupovat,“ řekl předseda Agrodružstva Bohuslav Steidl.

Nelíbí se mu, že z přírodní katastrofy kdekdo obviňuje zemědělce. Zdůrazňuje, že při obhospodařování polí neporušuje družstvo žádné předpisy.

„Na poli nad Sokolskou je zasetá vojtěška a hořčice a průtrž přišla bohužel v době, kdy rostliny mají nad zemí teprve první lístky. Už za měsíc by byla situace jiná. Vinu na zaplavení ulice nese i málo propustná kanalizace, neudržované jímky a samozřejmě chybějící protipovodňová opatření. Ta jsou ale záležitostí města,“ vysvětlil Steidl.

Travnatý pás v poli nad ulicí by sloužil jako vsakovací filtr, který by z velké části zadržel bahno a kamení a také část vody. „Zatravněných pozemků už máme tolik, že trávu z nich nemáme jak využít, takže zatravňovat další hektary pro nás není ekonomické. Bude to znamenat finanční ztrátu, kterou musíme vyčíslit,“ doplnil Steidl.

Upozornil, že míst, která představují potenciální nebezpečí, je kolem města víc. Jedno z nich ohrožuje například nové sídliště rodinných domků Svobodov.

„Spolupráci na protipovodňových opatřeních se nebráníme, ale ta hlavní účinná opatření musí udělat město,“ uzavřel Steidl.