Starou radnici v Zábřehu pokrývá šedá brizolitová omítka. Ta stejně jako oprýskaná okna pamatují éru socialismu. Kdo otře prach z okenních tabulí, tomu se otevře pohled do velké klenuté přízemní místnosti. Podlaha chybí, omítky jsou otlučené na cihlu. Tak dnes vypadají prostory Galerie Tunkův dvorec, která bývala čtvrt století jedním z pilířů kulturního života města.

close Příběhy opuštěných budov info Zdroj: Deník zoom_in Příběhy opuštěných budov

„Uvnitř jsme vybourali přepážky, přístavby, osekali omítky, abychom tu architekturu vyčistili. Zároveň šlo o takovou sondu, abychom zjistili, zda je pod omítkou kámen nebo cihla,“ řekl k demoličním pracím, které se před třemi lety uskutečnily jako příprava na velkou rekonstrukci radnice, starosta Zábřehu František John.

Stará radnice hledá využití od roku 1991, kdy se z ní do blízkého zámku vystěhoval městský úřad. V roce 1993 byla v přízemí otevřena galerie.

V budově radnice a sousedním domě, které tvoří jeden komplex, sídlily různé instituce: místní televize, cestovní kancelář nebo pojišťovna. Postupně však chátrající prostory opouštěly.

Definitivně stará radnice osiřela v roce 2019, kdy dožil kotel, který ji vytápěl. Dnes v budově fungují jen toalety, které příležitostně slouží návštěvníkům kulturních akcí na náměstí nebo u zámku. A hodiny, které ukazují lidem na Masarykově náměstí čas.

Nápadů, jak starou radnici využít, bylo několik. V roce 2007 nechalo město zpracovat studii proveditelnosti na takzvané Centrum partnerství. Nedávno vedení města uvažovalo, že by zde přesunulo část úředníků.

Podle aktuálních plánů by měl být v patře a podkroví radnice umístěn takzvaný inovační hub. Sloužit by měl zejména na podporu podnikání, inovací a výzkumu. Nacházet by se zde měla i zasedací místnost.

Vstupní prostor v přízemí na místě bývalé galerie by sloužil jako recepce či kavárna. Působit by v něm mohlo i informační centrum.

Psali jsme již dříve:

Sousední budova by se od staré radnice stavebně oddělila. Určena by byla znovu k bydlení, konkrétně ke krátkodobému ubytování.

Na zřízení inovačního centra by mohlo město získat dotaci. Její účel se ale oproti původním předpokladům změnil. „Projekt máme nachystaný, ale vypsaná výzva je směřována pouze na vědu a výzkum,“ řekl František John. Zda město se svou žádostí uspěje, by mělo být jasné do měsíce.

Radnice v Zábřehu

Stojí na Masarykově náměstí v Zábřehu, je dominantou centra města

Původně to byl pouze měšťanský dům. Vlastnil jej Jiří Tunkl a roku 1455 jej prodal městu. To zde zřídilo radnici, která svému účelu sloužila až do roku 1991.

Radnice chátrá od roku 1991, pro většinu prostor se od té doby nepodařilo žádné politické garnituře najít využití.