Dvanáct zastupitelů Zábřehu podepsalo žádost o svolání mimořádného zasedání. Chtějí po starostovi Zdeňku Kolářovi (ODS), aby jim vysvětlil některé kroky, zejména ty, které se týkají chystané rekonstrukce krytého bazénu.

Mezi podpisy je i jméno místostarosty Lubomíra Sommera (KDU-ČSL), a dokonce i jména některých zástupců ODS.

Jejich nedůvěru odstartoval opoziční zastupitel Vladimír Caska (Volba pro město), který podrobil kritice uspěchanou přípravu stavby krytého bazénu. Město Zábřeh ještě nemá peníze a už byla podepsána smlouva s dodavatelem za cenu 193 miliony korun. Co podle Casky chystají jinde rok, to Zábřeh stihl za necelé dva měsíce.

Přečtěte si: Zábřeh bude mít nový krytýbazén

„Projektová dokumentace ani rozpočet nebyly pro vypsání soutěže dostatečně podrobné. Řada částí stavby není přesně určena, takže dodavatel má velký prostor pro to, schovat v ceně méně kvalitní materiály a zařízení, anebo pak chtít další peníze za více práce,“ řekl Caska.

Starosta podle jeho slov nedbal na tři stránky závažných připomínek, které k projektové dokumentaci podal úředník radnice - architekt Václav Doležal.

„Budeme chtít, aby nám starosta svůj postup vysvětlil. Pochybuji, že se mu to podaří. Já bych viděl situaci na jeho odvolání, ale je otázka, jestli by k tak radikálnímu kroku měli zastupitelé odvahu,“ konstatoval Aleš Valnoha (Volba pro město).

Starosta je přesvědčen, že žádost je účelově vyvolaná. „Vladimír Caska se snaží odvést pozornost od své osoby a problému s dodávkou nevhodné techniky do kina. Měl by si zamést před vlastním prahem. Je to on, kdo škodí městu,“ uvedl Kolář. Dodal, že vždy postupuje korektně, v zájmu města a v souladu se zákonem.

„S informacemi, které zastupitelé chtějí, nemám problém. Soutěž připravila renomovaná firma, veškeré podmínky odpovídaly zákonu. Za projekt odpovídá autorizovaný inženýr,“ doplnil starosta.

Podle jednoho z iniciátorů žádosti, radního Pavla Zubíka (nez.), nejde o odvolání starosty, ale o zklidnění vyhrocené politické situace ve městě, kterou provázejí anonymy a trestní oznámení.

„Na svolání zastupitelstva mám ze zákona tři týdny,“ řekl Kolář.