Škody na domě vznikly podle Vavříkových během restitučních tahanic s městem. Vavříkovi dům nakonec získali, pak město zažalovali o náhradu škody ve výši 1,4 milionu korun a o rok později nabídli mimosoudní dohodu na 850 tisíc korun.

Okresní soud letos rozhodl, že nárok na náhradu škody Vavříkovi mají, o výši škody však zatím nejednal. Více: Soud: Zábřeh zanedbal údržbu domu

„Na můj opakovaný návrh, aby si město konečně určilo znalce, který by vyčíslil škody, a ty by se mohly porovnat s mým posudkem, zatím nikdo nereagoval. Žalovaná částka přitom narostla už na 1,8 milionu korun a k tomu je třeba připočítat nejméně půl milionu na soudní výlohy. To vše mluví pro dohodu,“ informoval minulý týden zastupitele Ivan Vavřík.

Popudil ho dopis, který starosta Zdeněk Kolář zaslal právní kanceláři, která město zastupuje.

„Advokátku informoval o tom, že město o mimosoudní dohodě neuvažuje, a aby s námi tedy nejednala. To je v rozporu s rozhodnutím zastupitelstva a rady z letošního dubna, kdy byl starosta právě jednáním o mimosoudním vyrovnání pověřen,“ řekl Vavřík.

„Úkol jsem splnil, 30. května jsem s vámi jednal,“ oponoval mu starosta. Žádný konkrétní závěr však jednání nemělo.

V zastupitelstvu má mimosoudní dohoda rozhodné zastánce i odpůrce. K těm druhým patří i místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL). Město by podle něj mělo platit, teprve pokud mu to nařídí soud a určí částku.

Ivan Vavřík letos v srpnu vyhrál další soudní při týkající se domu. Od začátku poukazoval na to, že město uzavřelo několik nájemních smluv na byty neoprávněně. Soud mu dal za pravdu – pětičlenná rodina Šivákových se musí do konce října vystěhovat. Čtěte: Spor o dům: rodina musí odejít pryč

Rada města už před časem rozhodla, že rodině v takovém případě přidělí byt 2+1. Nakonec ale Šivákovi dostanou jen dvě místnosti v ubytovně na Tunklově ulici. „Ze soudního řízení vyplynulo, že členové rodiny porušovali dobré mravy v domě,“ zdůvodnil rozhodnutí mluvčí zábřežské radnice Milan Kratochvíl.