Vybudování sportovní haly se v Zábřehu s přestávkami řeší už desítky let. Stát by měla u střední školy na okraji sídliště Severovýchod. Někteří jeho obyvatelé však upozorňují na možné problémy.

„Je sice chvályhodné, že bude kde sportovat, ale už teď v okolí školy není kde parkovat. Když se sjedou sportovci do vedlejší posilovny a pondělní odpolední studenti na střední školu, už teď často parkujeme až před Albertem,“ uvedla na sociální síti Facebook Martina Steidlová.

Podle starosty Františka Johna se s větším počtem aut návštěvníků počítá ve večerních hodinách či o víkendech. Parkovat by mohli u stadionu.

„Nechali jsme zpracovat vyhledávací studii na umístění haly. Celkem bylo sedm variant, jedna z nich například uvažovala o lokalitě v blízkosti plaveckého bazénu. Tam by ovšem byla problém horší dostupnost, proto jsme zvolili areál někdejší zahradnické školy,“ vysvětlil starosta Zábřehu František John.

Stavět by se  mohlo už v roce 2019

Na významné investici se bude z největší části podílet Olomoucký kraj. Ten vlastní pozemky, na kterých se má sportoviště stavět, a je i zřizovatelem střední školy.

Město Zábřeh se ale bude finančně podílet také, především se postará o projekt. Ten začne vznikat ještě letos. Pokud nenastane zádrhel, budovat se začne v roce 2019. Stavba by měla trvat dva roky.

Cena? Odhadem 50 milionů

„Podle jiných měst, která podobné víceúčelové haly stavěla, bude sportoviště stát kolem padesáti milionů korun. To je ale jen odhad, přesnější údaj vzejde až z projektu. Vždy záleží, jaký materiál a technologie se použijí,“ dodal František John.

Krytou sportovní halu budou využívat nejen školy, ale v odpoledních hodinách také sportovní oddíly i veřejnost. Pořádat by se zde mohly i různé kulturní akce.

„Hala, která by splňovala parametry například na různé soutěže, v Zábřehu chybí. Jednání s krajem jsou zatím úspěšná, takže doufáme, že do několika let se podaří sportoviště postavit,“ konstatoval zábřežský starosta.

Hala v Jeseníku dotaci nezískala

V Jeseníku už stavba haly běží. Před nástupem zimy ji dělníci stihli zastřešit, nyní uvnitř montují lezeckou stěnu, oplášťují stěny, budují podlahy a podlahové vytápění. Hotová by měla být v dubnu či květnu.

Město žádalo na halu od státu dotaci, avšak neuspělo.

„Důvodem vyloučení naší žádosti bylo, že se jedná o školské zařízení a oni takový typ zařízení nepodporují,“ shrnul vedoucí oddělení investic a rozvoje jesenické radnice Jiří Uher.

Paradoxní je, že dotační program vyhlašovalo ministerstvo školství. Byl však určen pro budování infrastruktury na výkonnostní sport.

Chybějící peníze město ušetří, pokud halu pronajme. Bude si pak moci odpočítat DPH ve výši 14 milionů korun. Tato suma zhruba odpovídá nepřiznané dotaci.