Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zábřeh vypověděl Wanemi smlouvu o spolupráci

Zábřeh - Město Zábřeh vypoví firmě Wanemi CZ smlouvu o spolupráci uzavřenou v minulém roce. Rozhodly o tom ve středu 16. března hlasy dvanácti zastupitelů z osmnácti, kteří byli jednání přítomni.

17.3.2011 6
SDÍLEJ:

Vizualizace papírny a teplárny firmy Wanemi v průmyslové zóně v Zábřehu.Foto: Zdroj: firma Wanemi

Na přípravu projektu papírny a energetického zdroje, který firma v Zábřehu chystá, to přímý vliv mít nebude, zato letité napětí mezi městem a Wanemi ještě zesílí. Teď jsou vztahy na bodu mrazu.

Firma se ve smlouvě zavázala například k tomu, že nikdy nezmění palivo v elektrárně a nebude místo biomasy spalovat nebezpečný nebo komunální odpad. Také slíbila, že po spuštění papírny dá během deseti let sto milionů korun na kulturu a sport ve městě.

Radnice se zase ve smlouvě pod sankcí půl milionu korun zavázala, že bude firmě Wanemi s jejím projektem pomáhat a nepodnikne nic, co by mu bránilo.

Zastupitelé se až na výjimky shodovali na tom, že smlouva je pro město nevýhodná. Rozcházeli se ale v názoru, jak s ní naložit. Zda ji nejprve vypovědět a pak jednat o nové, anebo se nejprve pokusit s firmou dojednat jiné podmínky.

Druhý postup se neúspěšně pokusil prosadit na příklad Zdeněk David (Nezávislá volba), Petr Šebesta (Volba pro město) nebo Antonín Kapl (ODS).

„Vypovězení smlouvy je netaktické. Když nevyjednáme předem nic lepšího, přijdeme o sto milionů korun,“ argumentoval Kapl. „Nejdříve jednejme a teprve když to k ničemu nepovede, můžeme smlouvu vypovědět,“ apeloval na kolegy David.

Opačný postup nejhlasitěji podporoval na příklad Jiří Černý, Jan Rýznar, Jaroslav Benk (všichni nez.) Karel Crhonek (ČSSD) nebo Edgar Horák (KSČM).

„Ta smlouva je jen deklarativní, nevyvážená, lehce vypověditelná, nic nám nezaručuje,“ prohlásil Černý.

Nejradikálnější byl Pavel Trhal (nez.), který odmítl jakékoliv jednání.

„Nová smlouva? To je šaškárna! Podraz na voličích! Ti ve volbách jasně řekli, že projekt Wanemi ve městě nechtějí,“ řekl Trhal.

Několik zastupitelů se během diskuse obrátilo do sálu, kde seděli zástupci firmy Wanemi. „Budete s městem jednat o nových podmínkách, když teď smlouvu vypovíme?“ ptali se.

„Jsme připraveni k jednání, ale ne v situaci, kdy na nás město podalo žalobu. To po nás nemůžete chtít. Nejprve byste museli žalobu stáhnout. Dnes rozhodujete o tom, jak se budou naše vztahy vyvíjet,“ odpověděl zástupce Wanemi Marek Štencl. Narážel na to, že u soudu leží od prosince žaloba, v níž se město domáhá zrušení kupní smlouvy na pozemky v průmyslové zóně. Tuto pro projekt zásadní smlouvu podepsal bez vědomí starosty bývalý místostarosta Lubomír Sommer v listopadu, den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva.

Kupní smlouvu sice bývalé zastupitelstvo schválilo už v červenci, ale s podmínkou uhrazení kupní ceny do konce září. Firma Wanemi zaplatila o den po termínu, a tak tehdejší starosta Zdeněk Kolář smlouvu nepodepsal. Všeobecně se čekalo, že nová reprezentace města situace využije a pokusí se navzdory příslibu z roku 2006 pozemky firmě neprodat. Místostarosta svým podpisem tuto šanci zhatil.

Na žalobu města reagovala firma Wanemi výzvou, aby radnice zaplatila smluvní pokutu vyplývající ze smlouvy o spolupráci. Žalobu a několik dalších kroků označila za porušení smlouvy.

„Z naší strany to byl deklarativní krok, abyste nás začali brát vážně. Když stáhnete žalobu, přestaneme pokutu vymáhat,“ sdělil při středečním jednání zastupitelům Štencl.

Jak bude firma Wanemi reagovat na vypovězení smlouvy o spolupráci?

Mluvčí firmy Petr Vintrocha řekl, že chystané kroky nebude předem sdělovat. Nejprve se je dozví radnice.

„Nevěřil jsem, že se dokáže město rozhodnout tak iracionálně. Nevnímají naše argumenty. Zaštiťují se tím, že lidé naši investici nechtějí, ale nevysvětlili jim, co odmítnutí investice za současného právního stavu může městu přinést. Jsem zvědav, jak je za finanční dopady jejich rozhodnutí občané pochválí, pokud na svém negativním postoji setrvají,“ uvedl Vintrocha.

Co s jedenácti miliony?

Celá patová situace mezi městem a firmou Wanemi CZ má ještě jeden zádrhel. Na účtu města leží netknutých 11 milionů korun - kupní cena za pozemky na stavbu papírny, které firma poslala poté, co bývalý místostarosta Lubomír Sommer podepsal 9. listopadu 2010 kupní smlouvu. Protože současné vedení radnice podpis neuznává, chce firmě peníze vrátit. Neví ale, kam je poslat.

„Číslo účtu vám nesdělíme. My peníze zpět nechceme, protože kupní smlouvu považujeme za platnou,“ řekl ve středu zastupitelům Marek Štencl z firmy Wanemi.

Co vlastně zastupitelé ve středu 16. března schválili?

Zastupitelstvo města vypovídá smlouvu o spolupráci se společností Wanemi CZ, a.s., a s nadačním fondem Wanemi – Lidem a přírodě, uzavřenou dne 6. října 2010.

Zastupitelstvo města ukládá starostovi a radě města připravit a projednat se zástupci společnosti

Wanemi návrh nové smlouvy o spolupráci s městem, která mimo jiné umožní transparentní využití prostředků navržených pro Nadační fond, a to jako přímý příjem rozpočtu města, přičemž čerpání dojednané částky bude zahájeno současně se zahájením realizace projektu Wanemi. Současně budou v nové smlouvě ošetřena rizika možné změny media energetické jednotky a také jasný přechod závazků na provozovatele i vlastníka investice.

O CO JDE V KAUZE WANEMI?

Firma Wanemi CZ chce v Zábřehu postavit papírnu na výrobu vlnité lepenky a energetický zdroj, který bude na výrobu energie a páry používat biomasu - odpad z dřevařské výroby a z těžby dřeva.

Město firmě slíbilo pozemky v průmyslové zóně, smlouvu s ní uzavřelo v říjnu 2006. Vzápětí se zvedla vlna protestů proti záměru.

Jeho odpůrci se obávají zhoršení životního prostředí, zdravotních rizik, dopravního zatížení, hluku a snížení cen nemovitostí. Bojí se také toho, že firma v budoucnu přejde na spalování komunálního odpadu.

Odpůrci se snaží celý projekt zastavit. S tímto programem vyhráli v říjnu 2010 i komunální volby v Zábřehu.

Vše o kauze Wanemi ZDE

Autor: Stanislava Rybičková

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení