Ve věci jde o to, zda firma Wanemi ke svému záměru získá území rozhodnutí. Na konci prosince 2018 jej vydal stavební úřad v Šumperku.

Proti němu se odvolalo město Zábřeh, obec Rájec a odpůrci z řad místních obyvatel. Krajský úřad Olomouckého kraje (KÚ) loni v červnu územní rozhodnutí změnil, doplnil pro něj řadu dalších podmínek.

Samosprávy a místní obyvatelé rozhodnutí KÚ napadly u krajského soudu, který rozhodnutí KÚ zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Územní řízení tak opět běží.

Řeší se soulad s územním plánem

Soud se zabýval souladem záměru firmy s územním plánem města. Ten obsahuje regulativ, že jakákoli činnost, stavby nebo zařízení na plochách pro průmyslovou výrobu a skladování nesmí negativně ovlivňovat území za hranicí dané výrobní plochy. Podle soudu nemůže způsob, jakým KÚ posoudil soulad stavby papírny s územním plánem, obstát.

„Napadené rozhodnutí vůbec neobsahuje věcné úvahy, kterými se žalovaný (KÚ, pozn. red.) řídil při hodnocení souladu stavby papírny s územním plánem města Zábřeh ve vztahu k uvedenému regulativu,“ stojí v rozsudku.

Soud navíc konstatoval, že kupní smlouva mezi městem Zábřeh a firmou Wanemi nezakládá právo provést stavbu na papírny na pozemcích města.

„Smlouva neobsahuje žádné konkrétní ujednání o tom, že by osoba zúčastněná (firma Wanemi, pozn. red.) na základě této kupní smlouvy byla oprávněna umístit na pozemcích žalobce (město Zábřeh, pozn. red.) stavbu papírny předtím, než se stane vlastníkem převáděných pozemků. Absentuje-li takové ujednání ve smlouvě, je to možné vyhodnotit jen tím způsobem, že k umístění stavby papírny před převodem vlastnického práva dojít nemůže,“ stojí v rozsudku.

Starosta Zábřehu je s rozhodnutím soudu spokojen. „Dal nám za pravdu v tom, co jsme namítali. Územní plán je od toho, aby reguloval rozvoj území. V odůvodnění krajského úřadu byl podle našeho názoru rozpor, soud to napsal pregnantně,“ uvedl František John.

Zbývá kasační stížnost, bez odkladného účinku

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

Krajský úřad nepředpokládá, že by stížnost podal. „Krajský úřad Olomouckého kraje bude znovu rozhodovat pouze o podaných odvoláních, jelikož rozhodnutí stavebního úřadu Městského úřadu Šumperk zrušeno nebylo. Věc byla krajským soudem vrácena do fáze odvolacího řízení,“ doplnila mluvčí Olomouckého kraje Alena Minxová.

Firma Wanemi se proti rozsudku hodlá bránit. „Je to pro nás překvapivé rozhodnutí, ale myslím, že i pro správně-povolovací orgány. Důvody, které krajský soud uvedl, těmto správně-povolovacím orgánům nevadily. Zcela jistě budeme podávat kasační stížnost na Nejvyšší správní soud včetně žádosti o odkladný účinek tohoto rozhodnutí,“ řekl předseda představenstva firmy Wanemi Aleš Žák.

Připomenul, že město dlouhodobě odmítá odstranit vady, které brání převodu městských pozemků firmě Wanemi.

Omezující regulativy v územním plánu jsou podle něj vágní a kontraproduktivní pro jakýkoli projekt. „Každá lidská činnost ovlivňuje území za hranicí určité plochy,“ poznamenal.

Kauza Wanemi se táhne od roku 2006. Firma hodlá v průmyslové zóně u Zábřehu postavit závod na výrobu papíru na vlnitou lepenku. Vstupní surovinou má být sběrový papír. Teplo a dvě třetiny elektřiny pro závod má zajišťovat vlastní energetický zdroj, konkrétně dva kotle na biomasu o výkonu 55 megawatt.