Ostrá nábojnice v obálce a k tomu anonymní slova hrozící pomstou adresovaná místostarostovi Zábřeha Lubomíru Sommerovi (KDU-ČSL). Sommer o dopisu informoval policii a ve čtvrtek na mimořádném jednání také kolegy zastupitele.

Video najdete - ZDE.

„Zřejmě překážím lidem, kteří se mě snaží zastrašit. Takové praktiky tady v zastupitelstvu nikdy nebyly. Ptám se, jak budeme proti tomuto zlu bojovat? A co bude zítra? Budeme po sobě střílet?“ ptal se v emotivním projevu Sommer.

Od anonymu se vzápětí distancoval starosta Zdeněk Kolář (ODS). „Nebyl jsem to já, kdo za tím stojí, jak si možná někdo myslí. K takovým věcem se nepotřebuji snižovat. Tyto metody do Zábřehu určitě nepatří. Zastupitelstvo by se mělo pokusit vycházet spolu lépe,“ řekl Kolář.

Okamžitě se ozval mluvčí opozice Vladimír Caska (Volba pro město): „Pane starosto, nikdo vás přece neobvinil, je zajímavé, že jste se k tomu tak hlásil.“

Video s vystoupením Pavla Zubíka (nez.) - ZDE.

Skupina zastupitelů požadovala ve čtvrtek po starostovi vysvětlení některých kroků při nezvykle rychlé přípravě stavby bazénu. Ze zákulisních informací vyplývalo, že opozice připravuje starostovo odvolání. Nakonec se tak nestalo, i když s vysvětlením starosty jeho oponenti spokojeni nebyli. Zejména jim vadilo, že odmítl sdělit, odkud má přislíbenou dotaci, bez níž stavba nemůže začít.

Starosta Kolář situaci sice nakonec ustál, ale jeho pozice na radnici zůstane vratká. Veřejně ho kritizuje už nejen vyhraněná opozice v zastupitelstvu z kandidátky někdejšího starosty Petra Fabiána, ale i radní Pavel Zubík (nez.) a také nejbližší spolupracovník - místostarosta Sommer.

„Starosta obcházel přípravný tým stavby, svůj postup s ním nekoordinoval, smlouvy předkládal přímo radě,“ kritizoval Sommer.

Za starostou stojí nejen jeho ODS, ale i část nezávislých a zastupitelé KSČM, kteří mají rovněž zastoupení v radě.

Anonym adresovaný Sommerovi nebyl zdaleka prvním, který se v zastupitelstvu objevil. První z nich mířil loni v dubnu proti opozičnímu zastupiteli Vladimíru Caskovi. Hrozil mu zastřelením a útočil také proti firmě Wanemi, jejíž chystaná stavba papírny vzbuzuje ve městě velké spory. Vladimír Caska si tehdy na protest přinesl na jednání zastupitelstva dokonce vojenskou helmu.

Druhý anonym loni v září osočil některé zastupitele z toho, že záměr firmy Wanemi podporují ze zištných důvodů.

„Když přišel anonym na mě, donesl jsem si na jednání zastupitelstva helmu. Myslel jsem to jako recesi, ale vidím, že jsme se dostali o kousek dál. Mně vyhrožovali jen ústně, teď už se posílají kulky. Je vidět, že se to v Zábřehu vyvíjí - asi ke spokojenosti některých lidí,“ prohlásil ve čtvrtek s ironií v hlase Caska.