Do sázení se mohl zapojit každý a zájem veřejnosti byl značný. Město chce v tradici pokračovat i v budoucnu.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o první ročník, velmi mile nás zájem lidí překvapil. K radnici přišlo na sto pomocníků,“ uvedla mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.

Město si pro kampaň Rozkveteme Zábřeh nechalo vytvořit originální logo, které ilustroval zábřežský grafik Tomáš Velzel. Symbol se objevuje také na plackách, které účastníci společné výsadby dostali jako poděkování.

Jarní cibuloviny, které na jař vykvetou fialově, bíle a žlutě, lidé sázeli například do trávníků na zábřežských náměstích Masarykovo a Osvobození, panelových sídlištích i parcích. Místa přesně určovala připravená mapka.

„Celkem se podařilo vysázet patnáct set cibulek,“ doplnila Lucie Mahdalová.

Zapojit školy

Organizované vysazování krokusů má několik cílů.

„První jarní květy budou pastvou pro oči i pro včely. Děti i dospělí, kteří se do vysazování zapojí, zase přiložením ruky k dílu získají pevnější vztah k našemu městu a přírodě,“ okomentoval zábřežský starosta František John, který akci inicioval.

Výhodou také je, že se krokusy v trávníku samy časem zplaní a rozmnoží se.

Už v příštím roce město chce do akce zapojit místní základní a mateřské školy.

Vysazování jarních cibulovin je součástí aktivit města v rozvoji zeleně, v letošním roce se podařilo založit nové záhony letniček či trvalek, na investice do infrastruktury zase navazují výsadby dřevin.