Budova bývalé hudební školy v Sušilově ulici devátým rokem zeje prázdnotou. Ze zdejších oken se nenesou tóny fléten, trupet, horny nebo klavíru, členové dechového orchestru v Morávkově ulici dávno nenacvičují hru za pochodu.
Staletá budova, která původně sloužila jako základní škola, půjde brzy k zemi. Na jejím místě vyroste zařízení pro pobytovou odlehčovací službu. Jeho pracovníci se v něm budou po určitou starat o lidi, o něž jinak trvale pečují jejich příbuzní a blízcí.
Služba, která chybí
„Tato služba v našem regionu velmi chybí. Nejbližší zařízení pobytové odlehčovací služby funguje v Šumperku pod Pontisem. Trvá ale déle, než zde člověk přijde na řadu, a ne všem jsou schopni vyhovět. A pro mladší klienty se zdravotním postižením kapacita chybí kapacita v kraji úplně. Musí dojíždět až na Vyškovsko nebo Prostějovsko,“ řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger. Charita by měla být provozovatelem nového zařízení.
V současnosti poskytuje v kraji pobytovou odlehčovací službu šest organizací s kapacitou 63 lůžek. Za poslední čtyři roky nebyli schopni uspokojit 124 žadatelů. Na Zábřežsku a Mohelnicku žije 900 lidí, kteří jsou potenciálně klienty nové pobytové odlehčovací služby
Organizace, kterou Jiří Karger vede, se stará v rámci zdravotně-sociálních vesměs terénních služeb, o více než pětistovku klientů. „Vidíme, že je důležité dát lidem, kteří se starají o své blízké, možnost oddechnout, načerpat síly, aby péči 24 hodin denně sedm dní v týdnu dlouhodobě zvládli. Aby neměla negativní dopad na jejich partnerské vztahy, aby byli schopni být na částečný úvazek zaměstnáni, aby žili plnohodnotné životy a nebyli naprosto vázáni k člověku, o kterého se starají,“ nastínil.
Lidí nad 80 přibyde. A stát se o ně neumí postarat
O potřebnosti nové služby vypovídají i čísla. Do roku 2040 má v Česku žít dvojnásobek lidí starších osmdesáti let. Dopomoc potřebuje každý druhý.
Pokud by měla tuto potřebu pokrýt lůžková zařízení, bylo by do patnácti let potřeba vybudovat třicet tisíc nových lůžek. Výstavbu a provoz však stát není schopen financovat. Nejsou ani pečovatelé, kteří by se v těchto zařízeních o lidi starali.
Mezi obyvateli Zábřežska bude za šest let každý čtvrtý v seniorském věku. Už nyní v ORP (obci s rozšířenou působností pozn. red.) pobírá 1700 lidí příspěvek na péči. Z toho sedmdesát procent zůstává v domácím prostředí. Péče příbuzných o své staré či hendikepované blízké je tak naprosto nezastupitelná.
„Systém by se už teď sesypal, kdyby nebylo lidí, kteří jsou ochotni na sebe brát závazky péče o lidi, kteří to potřebují. Byl by již teď neufinancovatelný. Pečující jsou přitom nedocenění,“ řekl Jiří Karger.
Budovu pro odlehčovací službu bude stavět město Zábřeh. Zařízení má mít kapacitu 14 klientů, z toho čtyři lůžka budou určena pro lidi s demencí. Maximální délka pobytu pro každého klienta bude 30 dnů, pobyt bude moci během jednoho roku zopakovat až třikrát. V prostorách bude přestěhován i denní stacionář Domovinka, který v současnosti sídlí v Leštinské ulici.
Budova v Sušilově ulici půjde k zemi. Vyroste nová
Celkové náklady včetně demolice stávající budovy a vybavení nové jsou rozpočtovány na 129 milionů korun. Město na akci získalo osmdesátimilionovou dotaci. Letos chce vypsat soutěž, aby objekt zvládlo v příštím roce postavit.
„Hodně doufáme, že se nám stavbu podaří zlevnit soutěží jako v případě kulturního domu. Důležité je, že získáme dotaci ve výši 80 milionů, i když celková cena zakázky klesne. Budova v Krumpachu už roky chátrá a nevěděli jsme, co s ní. Nechceme se toho projektu vzdát, zdroje z Národního plánu obnovy jsou ojedinělá šance,“ řekl starosta Zábřehu František John.