Akce byla součástí festivalu recesistů, dobrodruhů a cestovatelů Welzlování, které se letos koná už podesáté.

„Když jsem procházel městem, ptali se mě dva turisté, proč tudy chodí tolik lidí s kufrem. Ujistil jsem je, že nejde o hromadný odsun obyvatelstva, ale o pokus o rekord. Mohu konstatovat, že kontrolou prošlo přesně 579 lidí s kufrem, a rekord je tak ustanoven," oznámil nadšenému davu Michal Jurečka z agentury Dobrý den Pelhřimov, která české rekordy eviduje a registruje.

„Vůbec jsem s tím nepočítal. Říkal jsem si, že když se lidé opravdu zblázní, přijde jich tak pět set. Věřím, že příští rok náš vlastní rekord ještě překonáme," neskrýval nadšení moderátor Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

K vidění byla i opravdu unikátní zavazadla. „Tento kufr je po pradědečkovi a je z první světové války. Používal se na náboje do kulometu," pochlubil se vítěz soutěže o nejzajímavější kufr.

Ludmila Wolfová zase přišla s velkým zavazadlem. Prý pro miliony. „Jsem vdovou po Janu Welzlovi, takže si s kufrem jdu pro vdovský důchod. Od jeho smrti uplynulo 888 měsíců, takže to dělá přes milion a tři sta tisíc korun. Jeníček mě ale převezl, je tady a živý, takže asi nic nedostanu," vtipkovala Ludmila Wolfová.

Po úspěšném rekordním zápisu už zábřežské náměstí patřilo závodu čtyřspřeží s lidskou posádkou. Na start se tentokrát postavilo hned jedenáct posádek. Narozdíl od loňského roku, kdy se brodily mokrým sněhem, letos táhly velkou část trasy sáně po holé dlažbě.

I když jde hlavně o recesi a pobavení, určuje se i vítěz. Prvenství si připsala parta chlapů převlečených do růžových kostýmků a sukniček, která si říkala Poupata. „I když poupata moc nepřipomínají, spíš trny na růžích. Ale jedou tak rychle, až za nimi sukničky vlají," smáli se moderátoři.

Cenu za nejlepší masku si pak odnesl tým nazvaný Victol Lacing, který připravil opravdu zvláštní formulový tým. „Jelikož je krize, tak motor jsme vyměnili za manažery, z nichž každý představuje jeden válec," vysvětlovali závodníci. „Na trati jsme měli sice delší zastávku v boxech, než jsme plánovali, ale jinak jsme spokojení," konstatovali borci.

Welzlování pokračuje i v dalších dnech. Už ve čtvrtek je na programu přednáška postřelmovského horolezce Zdeňka Mikuly, který v kině Retro od sedmnácti hodin představí led a oheň And. O týden později v kině povypráví Jana Šturalová o bohaté historii chudé Etiopie.