V Sulku, které je lídrem českého trhu v oblasti výroby a montáže oken a dveří, bude od 1. ledna pracovat 291 lidí, v Sunwinu pětadvacet. Za propouštěním je propad stavebního průmyslu, který se odráží i ve výrobě oken. Zakázek výrazně ubylo.

„Trh s okny klesl proti loňskému roku asi o dvacet procent. Výroba v naší firmě klesla sice méně, asi o sedm až osm procent, ale i tak to znamená, že nestačí pustit jen sezónní pracovníky, jako to před zimou děláme každý rok. Museli jsme sáhnout i na stálé zaměstnance a rozdat výpovědi s odstupným," řekl Libor Suchánek.

Dodal, že propouštění souvisí i s tlakem na větší produktivitu práce jak v dělnických, tak technických profesích a s extrémním tlakem na snížení cen.

„Vedle lidí, jejichž práci zasáhl pokles zakázek, dostali výpověď i zaměstnanci, kteří dlouhodobě nepodávali požadovaný výkon, anebo neměli snahu se zlepšovat. Udržet podnik v zisku není jednoduché, musíme hledat vnitřní rezervy a omezit všechny zbytné náklady," uvedl majitel Sulka. Letos očekává obrat 830 milionů korun.

Výrobní haly Sulka v areálu u přejezdu v ulici ČSA s jarem osiří. Výrobní linky se přesunou do firmy Sunwin, která před necelým rokem koupila nedaleký výrobní areál bývalého Unileveru (později Twistu) a celý ho rekonstruuje. Získala na to příslib evropské dotace 30 milionů dotace z programu Nemovitost, určeného na koupi a rekonverzi starých výrobních areálů.

„Program je určen pro malé firmy, Sulko by na ni nedosáhlo, proto si žádost o dotaci podal Sunwin. Bez dotace bychom do projektu jít nemohli, protože celá investice včetně nových výrobních linek na výrobu plastových a hliníkových oken si vyžádala osmdesát milionů korun," řekl Libor Suchánek. I na nákup linek získal Sunwin dotaci. Z programu Inovace dostane osm milionů korun.

Z přesunu výroby Sulka budou mít radost obyvatelé okolních rodinných domků, protože třísměnný provoz je obtěžoval hlukem a konflikty byly na denním pořádku - zejména v létě u nočních směn, kdy všechna okna jak v halách, tak v domcích byla otevřená.

„Areál Sunwinu je ideálně položený. Sousedí s řekou, silnicí a Kauflandem, takže výroba tam nikoho obtěžovat nebude. Původní areál Sulka navíc už neumožňoval žádný další rozvoj," řekl Libor Suchánek. Očekává, že Sunwin na jaře přijme deset až dvacet nových zaměstnanců na výrobu hliníkových oken a foliování.

Rekonstrukce areálu Sunwinu je těsně před dokončením, momentálně začíná rekonstrukce čelní správní budovy, kam se přesunou kanceláře s prvního patra ředitelství Sulka. Obchodní oddělení firmy Sulko zůstane na svém místě v přízemí budovy.

Co bude s opuštěnými halami Sulka, zatím není rozhodnuto. Buď budou sloužit jako sklady, nebo v nich firma rozjede lehkou jednosměnnou výrobu. „Zvažujeme různé možnosti. Záleží na tom, jak se nám bude obchodně dařit. Na rok 2013 máme naplánovaný růst. Před podpisem je smlouva na velkou zakázku do Rakouska, posilujeme obchodní týmy pro zahraničí. A zájem máme o lidi, kteří ovládají cizí jazyky," uzavřel Libor Suchánek.