Tou první bylo ještě před ustavujícím zasedáním odstoupení Josefa Königa z kandidátky Zdravý Zábřeh. Nahradil ho Jaroslav Benk.

Zatím poslední změnou je nástup Boženy Sojákové (SOZ), která složila slib zastupitele v pátek 26. listopadu. Do místního parlamentu se dostala jako druhý náhradník poté, co odstoupil Petr Wolf, jeden z nejaktivnějších odpůrců projektu firmy Wanemi CZ. Na snaze znemožnit projekt byla založena celá společná volební kampaň obou nezávislých sdružení. SOZ volby vyhrálo a získalo čtyři mandáty, Zdravý Zábřeh skončil na procenta čtvrtý a má mandáty tři.

První náhradník kandidátky Slovo občana Zábřeha, generální ředitel letohradského podniku OEZ Roman Schiffer, se mandátu vzdal vzápětí po Petru Wolfovi, a tak došlo na druhého náhradníka Boženu Sojákovou. Ta má z komunální politiky velké zkušenosti, protože čtyři roky (v letech 2002 až 2006) byla starostkou Štítů. Před rokem se vrátila na rodný statek v zábřežské osadě Pivonín, kde provozuje neziskovou organizaci Areál Pivoňka s hyppoterapií.

„Do voleb v Zábřehu jsem šla s prioritou péče o životní prostředí, další prioritou je sociální oblast a péče o venkovské osady Zábřeha. Ani ve Štítech to nebyla vždycky procházka růžovým sadem. Počítala jsem s tím, že v Zábřehu klidná atmosféra nebude, myslím, že se s tím dokážu vyrovnat. Věřím, že nakonec zvítězí zdravý selský rozum,“ řekla nová zastupitelka.

Dodala, že lídr strany by měl vždycky v případě volebního vítězství počítat s uvolněnou funkcí na radnici. Právě to ale nezávislé kandidátky, v jejich čele stojí známí lékaři, chirurg Jan Rýznar a kardiolog Jiří Černý, nemohly nabídnout.

Navíc se obě sdružení z těžko pochopitelných důvodů hned po volbách rozpadla. Na mítincích vystupovala jednotně, ale když došlo na obsazování funkcí, ukázalo se, že neměla připravený žádný scénář pro případ vítězství. Jan Rýznar (SOZ) se odpojil od svých kolegů Petra Wolfa, Pavla Trhala a Lucie Michalové a přidal se k Černému. Rozkol pak vedl k tomu, že se nepodařilo sestavit fungující koalici a zvolit 10.listopadu na ustavujícím zasedání nové vedení města.

Vyjádření zastupitele Petra Wolfa, které po složení mandátu poslal kolegům z nezávislých kandidátek

Nemám pocit dluhu ani závazku vůči nikomu, přesto vám chci podat vysvětlení svého kroku:

Především šlo o okamžité rozhodnutí. Nic jsem nechystal. Rozhodl to slib. Složit slib pro mne není jen tak. V tom zastupitelském slibu se mimo jiné praví, že budu pracovat ve prospěch města. Já se nemohu nadále podílet na spolurozhodování v dané sestavě vedení města za situace, která nastala.

Pro získání většiny pohodlně stačilo, aby s námi lídři hráli na rovinu. Pak už to bylo všechno špatně. Nikdy v životě jsem se nesetkal s tolika zradami, intrikami, podlostmi a osobními zklamáními, jako za poslední tři týdny.

Ale zase jsem našel pár pevných charakterů. Jsem SVOBODNÝ ČLOVĚK a jako takový se nebudu nechat manipulovat NIKÝM do žádných rozhodnutí, která nebudou má, ani kdyby na tom měl záviset osud nějaké pochybné koaliční většiny.

Najednou mi bylo jasné, že veškerá moje další práce v zastupitelstvu už by byla jen nepřetržitý řetěz kompromisů, se kterými bych vnitřně nemohl souhlasit. Dokážu být týmový hráč a respektovat názor většiny - to jsem až dosud dokazoval. Ale raději jsem spáchal politické harakiri, než bych úplně zradil sám sebe a věřte, že to ani tak nebolelo. Zrada sebe sama by bolela krutě a až do konce mých dní.

Můžete namítnout, že jsem to mohl vědět dávno, že to bude boj a nutnost kompromisů. Ale měl to být boj čestný! Pak bych nebyl tak neústupný.

Nic nevzdávám. Pokud jde o věc Wanemi, tam budu bojovat dál, jak jsem dosud působil, a budu to dělat podle SVÉHO VLASTNÍHO rozhodování. Ne podle toho, co rozhodne nějaké hlasování nebo nějaká jiná silnější skupina. To už je politika a tam jsem se míchat nechtěl a neměl. Z prakticky jasně nevolitelného místa mě do zastupitelstva delegovaly hlasy lidí, ale to jen pro mou dosavadní práci, se kterou nekončím. Pokud o to budete stát, budu s vámi pracovat dál jako řadový člen týmu.

Jak jsem řekl: Doufám v pochopení, pokud se mi ho dostane.

Petr Wolf

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko