„Věděl jsem to mezi prvními. Když se objevil název Handlová, hned jsem to šel říct kolegyním,“ řekl starosta Zábřehu František John.

S pomocí bychom neváhali

Podle jeho slov jde o tragédii, která se týká spíše slovenské vlády a společnosti, než města samotného. To se do celé situace dostalo shodou okolností. Událost se stala ve středu odpoledne a střelcem nebyl místní člověk.

Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.
Premiér Fico je po operaci. Jeho stav je velmi vážný, uvedla nemocnice

„Je mi líto pana premiéra i lidí, kteří byli kolem. Vypětí pro ně musí být mimořádné, celá situace musí být pro paní primátorku Handlové náročná. Má toho teď asi tolik k řešení, že kdybych ji nyní kontaktoval, bylo by to spíše na přítěž. Vědí, že se na nás mohou spolehnout. Situaci sledujeme a kdyby mělo smysl jim nabízet nějakou pomoc, tak jim ji samozřejmě nabídneme. Pokud by se na nás obrátili, vůbec bychom neváhali,“ řekl ráno po tragédii starosta John.

Lítost a odsudek

Zábřežští svým partnerům v Handlové už v minulosti pomohli. Do města zaslali dar v po tragédii, kdy v srpnu 2009 požár a následný výbuch v místním dole zabil dvacet horníků.

Noční Bratislava pár hodin po atentátu na premiéra Roberta Fica.
Fico bojoval o život, Slovensko hrálo hokej. Nezájem lidí občas šokoval

Johnův protějšek, primátorku města Handlové Silviu Grúberovou, událost šokovala. „Můj aktuální pocit vystihují tři slova. Šok, zděšení a upřímná lítost z toho, co se panu premiérovi po výjezdním zasedání vlády v Handlové stalo. Přeji mu, aby situaci zvládl, spoustu zdraví a sil. Dovolím si velmi tvrdě a ostře odsoudit to, co se panu premiérovi ve městě Handlová stalo. Je mi to nesmírně líto,“ řekla v prvotní reakci na útok.

V další části článku se mimo jiné dočtete:
- jak Zábřeh a Handlová spolupracují
- jak to vypadá místo, kde došlo k útoku na slovenského premiéra

Zábřeh a Handlová jsou partnery desetiletí, v roce 2022 obnovovaly po padesáti letech vzájemnou spolupráci. Zdaleka přitom nejde jen o občasné návštěvy politických delegací. Naposledy byl v Zábřehu tým z Handlové, který se zde účastnil sportovních her seniorů. Pozvání přijali také handlovští hasiči, kteří se účastnili slavnostního předání cisterny do výbavy svých zábřežských kolegů.

Setkávají se hlavně lidé

„Snažíme se, aby se potkávaly zájmové a věkové skupiny. Na konci června jedeme s dětmi na fotbal na Memoriál Karola Matiaška. Loni ho dokonce Zábřežáci vyhráli, takže jedeme obhájit titul. Je to akce hlavně pro děti, nepředpokládáme, že by ji kvůli současným událostem rušili. Jako doprovod fotbalistů tam pojedu i já, přirozeně se potkám s paní primátorkou. Je to určitě lepší, než kdybychom se setkávali na úrovni politiků,“ řekl František John.

Kulturní dům, v němž ve středu zasedala slovenská vláda a před kterým atentátník slovenského premiéra postřelil, zábřežský starosta dobře zná.

Předání nové cisterny zábřežským dobrovolným hasičům.
Zábřežským hasičům slouží nová cisterna. Pojme víc vody, v terénu dojede dál

„Je přímo v centru kousek od městského úřadu. Poblíž něho stojí kostelík s šindelovou střechou. V tomto kulturním domě oceňují významné osobnosti na Katarínské dny, městské slavnosti, kam nás pravidelně zvou. Když člověk ty lidi a místa zná, je to pro něj o to osobnější. Myslíme na ně, ať všechno zvládnou,“ doplnil starosta John.