„Cenu jsme od zástupců kraje převzali v Přerově na slavnostním předávání, které moderoval Marek Eben. Rádi bychom poděkovali za podporu a zaslané hlasy. Cena nás moc potěšila a motivuje nás do další práce,“ vzkázali svým příznivcům členové orchestru.

Orchestr uspěl v kategorii veřejnosti. Na základě tipů zaslaných lidmi vybralo krajské zastupitelstvo deset úspěšných kulturních projektů v Olomouckém kraji za loňský rok. Mezi nimi se poté hlasovalo v anketě. Zábřežský orchestr uspěl zejména díky svým loňským projektům: turné po Číně či akci Notování Zábřehem.

Koncert filmové hudby na zábřežském náměstí se uskuteční i letos. Kvůli epidemii koronaviru jej organizační tým přesunul z června na 19. září. Notování Zábřehem se bude konat spolu se zábřežským kulturním jarmarkem v rámci akce Spojujeme náměstí. Na koncertu od 19 hodin vystoupí kromě mladých muzikantů také sbory z Loučné nad Desnou, Mohelnice, Zábřehu a sólisté.

Už 12. září se filmové melodie budou nést Dolními Studénkami. Koncert s videoprojekcí zde završí festival Hudba bez hranic. Ten organizuje obec a Místní akční skupina Šumperský venkov. Zábřežští muzikanti se na akci tradičně podílejí. Prvním vrcholem přehlídky bude v pátek 11. září vystoupení kapel Vlny, Stracené ráj a No Name.

„Letošní ročník festivalu pro nás připravil hned několik výzev. Kvůli nařízením vlády v souvislosti s Covid-19 jsme se rozhodli termín festivalu přesunout z června na září. Festivalu se také nakonec bohužel nebudou moci zúčastnit smluvení zahraniční hosté, kteří plánovali přijet. To nás sice mrzí, i tak se nám ale podařilo zajistit atraktivní program. Zahraniční tělesa se na náš festival těší v příštích letech,“ uvedl umělecký ředitel Hudby bez hranic a dirigent Dechového orchestru Zábřeh Lubomír Vepřek.

V rámci Hudby bez hranic má vystoupit na pět stovek účinkujících. „Těšit bychom se měli na účast celkem sedmnácti kapel a mažoretkových skupin,“ upřesnil starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Kdo ze Šumperska a Jesenicka získal krajské kulturní ceny

Cena hejtmana Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury: Jiří Glonek  - kniha Na Jeseníky

Cena za výjimečný počin roku v oblasti umění – oblast literatury: kniha Tíživá svědectví, autor Vít Lucuk

Cena veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury: Dechový orchestr Zábřeh

Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury: František Surmík