Převážil názor, že referendum se konat nemůže, protože případným rozhodnutím neprodat pozemky by se město muselo řídit, a tím by porušilo už uzavřenou smlouvu s Wanemi se všemi důsledky včetně náhrady škody. Ta by mohla přivést město k finančnímu krachu.

„Jestli referendum odmítneme, odmítneme tím demokratické principy,“ hájil návrh Jan Rýznar (Nezávislí).

„Vůli občanů nelze stavět nad zákon. Není to neúcta k lidem, ale úcta k uzavřeným smlouvám. Nechci, aby byl Zábřeh městem, které nedodržuje smlouvy. Město by mělo s Wanemi jednat a snažit se získat záruky pro životní prostředí, a ne vymýšlet cesty, jak smlouvu porušit,“ vysvětlil Martin Paclík (ODS) svůj opačný postoj.

Podle zákona se lidové hlasování nemůže konat, pokud by jeho rozhodnutí mohlo být v rozporu s právními předpisy. Zda by v rozporu bylo i referendum o Wanemi, na to jsou různé právní názory, jednoznačnou odpověď může dát až soud. U něj také referendum skončí.

„Podáme žalobu, soud může nahradit vůli zastupitelů,“ řekl Pavel Trhal z přípravného výboru. „Soud musí rozhodnout do třiceti dnů, a pokud referendum vyhlásí, město to musí respektovat,“ doplnil právník výboru Luděk Šikola.

Zastupitelé včera hlasovali na návrh Vladimíra Casky (Volba pro město) tajně, příznivci referenda včetně starosty Zdeňka Koláře ale svou vůli veřejně vyhlásili.

Tajný způsob hlasování proměnil další průběh jednání tak trochu v pochodové cvičení. Zastupitelé totiž nakonec museli k urně s hlasem i kvůli tomu, zda ukončí rozpravu, anebo že ji znovu otevřou.

Tajně se hlasovalo i o návrhu Františka Johna (KDU-ČSL), že si zastupitelstvo váží občanské angažovanosti přípravného výboru a odvahy signatářů referenda, pod které se podepsalo tři a půl tisíce občanů. Návrh neprošel, dostal jen devět hlasů.

V publiku se v tu chvíli ozývaly výkřiky „Hoši, děkujem!“ jako na hokeji a zvonění klíčů. Lidem se nelíbilo hlavně to, že jim zastupitelé nedali slovo. V publiku byli ale tentokrát slyšet i odpůrci referenda.

Závěrečnou třešničkou na dortu dvouhodinového jednání, které se konalo ve velkém sále Klubu, byl návrh Edgara Horáka (KSČM) na prohlášení, že si zastupitelé váží občanů.

K proklamaci ho mobilem vyzval z publika jeden z členů přípravného výboru. Zastupitelé se opět vydali s lístky k urně. Návrh prošel.