„Bydleli jsme v rodinách a ráno nás spolu s americkými studenty svážely žluté školní autobusy do South Side School. Program, který pro nás naši hostitelé připravili, byl mimořádný,“ pochválil hostitele student gymnázia Tomáš Nakládal. Největší dojem na něj ale udělala otevřenost a přátelská mentalita Američanů. Zábřežané si prohlédli Pittsburgh a první jadernou elektrárnu na světě, dva dny strávili na Niagaře, zažili velkou párty na oslavu Halloweenu. Pro všech patnáct set dětí školy také uspořádali prezentaci, v níž představili svou zemi, město i svou školu, a zavítali také přímo do vyučovacích hodin. Velkolepá byla závěrečná párty, kde školní orchestr hrál i českou hymnu.

„Přijali nás i představitelé radnice správní oblasti Beawer County a velmi přivítali návrh, aby se spolupráce škol i měst dál rozvíjela,“ řekla učitelka angličtiny Hana Machová, která kontakt s Američany zprostředkovala. Do oblasti Pittsburghu jezdí už řadu let, ale pokaždé ji znovu udiví kázeň dětí ve škole. „Tam je i o přestávkách klid, takový hukot, jako je u nás na chodbách, tam neznají,“ popsala hlavní rozdíly Machová.

Pro Čechy znamenala návštěva velké zdokonalení v angličtině. „Chvíli trvalo, než jsme naposlouchali americkou angličtinu, ale brzy jsme se rozmluvili. Za ten týden jsme udělali velký pokrok,“ řekla studentka Lucie Roubalová. Návštěva nejspíš přispěla i k turistickému ruchu směrem do Evropy, protože mnozí rodiče dětí, u nichž Češi bydleli, už plánují na jaro návštěvu České republiky.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika