Nejnověji zahájili stavbaři rekonstrukci čtyřkilometrového obchvatu Postřelmova. Po šestnácti letech provozu byla jeho vozovka ve špatném stavu. V asfaltu přibývaly trhliny a výtluky, zničena byla část směrových sloupků i nástavců nad svodidly.

Práce stavbaři zahájili v minulých dnech. Trvat mají čtvrt roku a vyjdou bez DPH na více než sto milionů korun.

Investice zahrnuje odfrézování třinácti centimetrů asfaltu. Někde stavbaři vymění i hlubší podkladní vrstvu. Na původní místo položí nový asfalt. „Samozřejmostí je také úprava krajnic, výměna či doplnění poškozených svodidel, oprava odvodnění včetně označení revizních šachet a obnova vodorovného dopravního značení,“ dodal Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Rekonstrukci obchvatu doprovází uzavírky. Po čtyřproudé komunikaci se aktuálně jezdí jen ve směru na Zábřeh, doprava na Šumperk je vedena přes Postřelmov. Kdo by chtěl jet po staré silnici z Postřelmova na Zábřeh, narazí na křižovatce před městem na zábrany.

Zkusil jsem to, nevyšlo to

Redaktor Deníku během pár minut napočítal hned několik řidičů, kteří se na zaslepené cestě před Zábřehem museli otáčet. „Zkusil jsem, jestli tudy přece jen nepůjde projet. A nevyšlo to,“ poznamenal jeden z nich.

Během další etapy prací bude obchvat zcela uzavřený, řidiči budou jako v minulosti jezdit obousměrně přes Postřelmov. Nakonec se provoz obousměrně svede do levého pruhu obchvatu.

Stavbaři aktuálně pracují i na dalších místech. Tři kilometry vozovky mění až do druhé půli července na průtahu Rapotínem v úseku od křižovatky pod Holubím vrchem po odbočku na Ostravu. I zde je provoz sveden do jednoho pruhu, ve směru na Jeseník je doprava odkloněna na silnici třetí třídy přes Vikýřovice a Petrov.

Do července potrvá oprava silnice I/44 mezi Mohelnicí a odbočkou na Lukavici. Zde provoz kyvadlově řídí semafory.

Ředitelství silnic a dálnic aktuálně finišuje přípravu podkladů pro výběrové řízení na zhotovitele obchvatu Bludova. Zároveň počítá s opravou hlavního tahu Bludovem. Chystá rovněž vybudování dálničního tahu z Mohelnice na Hradec Králové.