Nabídka volných míst je zaměřená především na kvalifikované zaměstnance a obchodní zástupce. Personální agentury nabízejí většinou pouze brigády.

„Jednak pracovní poměr skončil lidem se smlouvami na dobu určitou k 31. prosinci a dále jim ji zaměstnavatel neprodloužil. Za druhé není práce v sezonních zaměstnáních. Pauza je nyní ve stavebnictví a zemědělství,“ uvedl Jaroslav Mikšaník, prognostik olomouckého úřadu práce s tím, že také ke konci roku končí veřejně prospěšné práce.

Malou záplatou jsou naopak místa, která souvisejí se zimní turistikou. „Ovšem ta pokrývají pouze malou část nabídky práce,“ sdělil Mikšaník s tím, že naopak jsou nyní bez práce lidé například zaměstnaní v lázeňství.

Nabídka volných míst není nijak ohromující a k dispozici na většině pracovních serverů je plno buď obchodních zástupců či kvalifikovaných pracovníků.

„Jsem vděčná, že jsem si našla aspoň tuto práci. Dělám obchoďáka. Vnucuju firmám různé produkty a přitom vidím, že nemají peníze pro vlastní zaměstnance. Je mi to proti srsti, ale doba je hodně zlá, proto zatínám zuby a jsem ráda, že jsem ráda. Kdybych si ale mohla vybrat, šla bych dělat něco úplně jiného,“ řekla dvaatřicetiletá žena, která si však nepřála uvést své jméno kvůli obavě, že by přišla o nedávno získané povolání.

Také personální agentury potvrzují, že nabídky volných míst se točí především kolem odborných zaměstnanců a také obchodních zástupců.

„Doba není lehká, většina nabídek je na pozice vyškolených a kvalifikovaných pracovníků ve strojírenství, také v oblasti financí,“ řekla Kateřina Brussová z agentury Manpower.

„V současnosti nabízíme z méně odborných prací jen brigády, a to často krátkodobé a nárazové, kterým klienti musejí přizpůsobit svůj čas. Jedná se například o jednodenní záskoky o stálé zaměstnance,“ uzavřela Brussová.

Na konci minulého roku bylo v olomouckém okrese téměř čtrnáct tisíc lidí bez práce.