V letních měsících se počty zranění každoročně zvyšují, lidé často neodhadnou své síly při sportování a dalších aktivitách.

Záchranáři horské služby v Jeseníkách mají náročné léto jako každý rok. „ K dnešku máme sto šedesát úrazů, což se nijak nevymyká průměru za každé prázdniny," řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Nejčastěji se lidé v Jeseníkách zranili při pěší turistice, kdy záchranáři ošetřovali hlavně odřeniny, podvrknuté kotníky nebo řešili vyčerpání a nevolnosti.

Na druhém místě v počtu úrazů jsou pak cyklisté. „Často jsme zasahovali v areálech Kouty nad Desnou nebo Dolní Morava, kde lidé na horských kolech sjíždějí terén," popsal Michal Klimeš. V těchto případech šlo hlavně o pohmožděniny a zlomené končetiny.

Lidé si o letošních prázdninách ublížili také při sjezdu na koloběžkách a jako každé léto se na horskou službu obraceli i při alergických reakcích na bodnutí hmyzem. Záchranáři ošetřovali také těžká zranění čtyř paraglidistů a před dvěma týdny pomáhali na vrchu Vozka výletníkům zasaženým výbojem blesku. Starší manželé upadli chvíli do bezvědomí. Žena se pak vydala pro pomoc a jejímu partnerovi mezitím pomohla skupinka turistů, kteří procházeli kolem. Manželský pár převezli záchranáři do nemocnice, setkání s bouřkou se ale obešlo bez vážnějších následků.

Záchranářům ale nepřidělalo práci letošní vedro. Na horách bylo snesitelněji a žádný větší výskyt vyčerpání mezi turisty horská služba nezaznamenala.

Základny horských záchranářů v Jeseníkách jsou v místech lyžařských areálů, což jsou zároveň oblasti, kde dochází k nejvíce úrazům. „Sloužíme tam, kde je největší koncentrace lidí, tedy i velká pravděpodobnost úrazů. To je hlavně Dolní Morava a Praděd," dodal náčelník Klimeš. K lokalitám, kam záchranáři také často vyrážejí, patří i Karlov pod Pradědem, Červenohorské a Ramzovské sedlo či Šerák.

Také v Šumperské nemocnici se personál setkal s všemožnými druhy úrazů. Zdravotníci nejčastěji ošetřovali otřesy mozku, pohmožděniny nebo zlomeniny končetin, které pacienti utrpěli například při dopravních nehodách nebo si je přivodili třeba během prací na zahradě, třeba při sběru ovoce.

„Lékaři úrazové ambulance ošetřili také řadu dětí, převážně z táborů. Mnoho z nich muselo být v nemocnici během prázdnin také hospitalizováno. Důvodem byly nejen úrazy, ale také přetrvávající horečky, střevní potíže a v souvislosti s dlouhotrvajícími tropickými vedry také dehydratace," vyjmenovala mluvčí Šumperské nemocnice Hana Szotkowská.

Zvláště vedoucí letních táborů museli být na své svěřence ostražití. Například na táborové základně v Černé Vodě na Jesenicku, kde se během prázdnin vystřídaly stovky dětí, bojovali s obtížným hmyzem.

„Letos bylo enormní množství vos i sršňů, podobnou situaci nepamatuji. Mnozí účastnící žihadla dostali několikrát. Naštěstí jsme nemuseli volat záchranku kvůli alergickým reakcím. Hnízda nám zde likvidovali hasiči, pak se situace zlepšila. Když jsme tu měli nejmenší děti, museli jsme dávat velký pozor," řekl vedoucí základny Roman Lipavský.

Stoly v jídelně se například musely umývat octovou vodou, která vosy odpuzuje. Nejmenší táborníci kvůli dotěrným vosám také jedli v uzavřené místnosti.