Stanice se nachází v Postřelmovské ulici u Motelu, poblíž obchvatu Zábřehu. „Máme krásné, nové, velkorysé zázemí pro naše zaměstnance, ale nová základna je přínosem i pro pacienta. Průjezd městem z původní základny ve Smetanově ulici trval zhruba čtyři minuty. Nyní se zkracuje dojezd na výpadovku na Šumperk nebo Olomouc,“ řekla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Andrea Rakovičová.

Nová stanice Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje v Zábřehu.
Lepší zázemí i rychlejší pomoc lidem. Záchrance v Zábřehu staví novou stanici

Nové zázemí oceňuje i vedení města. Ke každému čtrnáctému zásahu v Olomouckém kraji vyjíždějí zdravotničtí záchranáři právě ze Zábřeha.

„Už řadu let vím, ať s jednání s řadovými zaměstnanci, kteří vyjíždějí do terénu, nebo s vedením organizace, že provizorní základna v pronajatých prostorách ve Smetanově ulici nebyla ideální,“ řekl starosta Zábřehu František John. Město v roce 2017 poskytlo pro výstavbu pozemky.

Sanitky záchranné služby Olomouckého kraje. Ilustrační foto
Záchranná služba obnoví stanici na Mohelnicku. Rýsují se nové prostory

Se stavbou základny v Zábřehu začali dělníci na začátku loňského roku. Budova nabízí moderní zázemí pro obsluhující personál i techniku, a to včetně vytápěných garáží pro tři vozy nebo skladu kyslíku. Objekt je energeticky úsporný a vytápěný tepelným čerpadlem. Olomouckému kraji se na investici podařilo získat dotaci ve výši zhruba 29 milionů korun.

„Pokud půjde všechno bez problémů, už příští měsíc bychom mohli začít stavbu další nové základny ve Šternberku a následně v Jeseníku. V následujícím roce bychom chtěli zahájit výstavbu nové základny i v Javorníku,“ dodal Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví. Jako první získali nové zázemí záchranáři v Uničově.

Sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
Zlaté Hory se dočkají výjezdové stanice záchranky

Mimo výstavby moderních základen ve městech, kde záchranáři působí v pronajatých prostorách, zřizuje záchranná služba ve spolupráci s vedením měst nové základny tam, kde je třeba posílit dostupnost přednemocniční neodkladné péče. Takováto nová základna byla nedávno otevřena v Kojetíně a do budoucna vznikne také ve Zlatých Horách.