Dva členové horské služby z Ramzové vyjeli nahoru čtyřkolkou během několika minut. Vzápětí se k nim přidali hasiči. Po žebřících vylezli na sloupy lanovky a s pomocí kladky slanili k sedačkám.

„Pro spuštění lidí na zem jsme použili, podobně jako na příklad při povodních, speciální záchranářské šátky, které se ovinou kolem těla člověka,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Evakuace sedmnácti turistů trvala půldruhé hodiny. Nikomu se nic nestalo. Příčinou zastavení lanovky byla technická závada na elektromotoru, který lanovku pohání .

„Jakmile motor vyměníme, lanovku zase spustíme. Předpokládám, že v pondělí bude už v provozu,“ řekl majitel dráhy Adolf Bořuta.

Horská služba Jeseníky zaznamenala podobný zásah naposledy před pěti lety. „Tehdy to bylo taky na Ramzové, ale ve spodním úseku lanovky a navíc v zimě, takže podmínky byly mnohem horší. Teď panovalo pro zásah ideální počasí,“ uvedl Michal Klimeš.

Všichni členové Horské služby absolvují každý rok pravidelná cvičení záchrany na různých typech lanovek.

„Lanových drah přibývá a my jsme většinou první, kdo v takových případech zasahují,“ dodal Klimeš.

Vrchol Šeráku vysoký 1351 metrů je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Jeseníkách. Pod vrcholem je turistická chata Jiřího. Na Šeráku začíná hřebenová trasa, která vede přes Keprník a kolem Vozky na Vřesovou studánku a Červenohorské sedlo.

#nahled|https://g.denik.cz/58/c8/lan_iluzachr_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/c8/lan_iluzachr.jpg|Ilustrační snímek z předloňského cvičení na Přemyslově Foto: Deník/Stanislava Rybičková#
#nahled|https://g.denik.cz/58/bd/lanserilu_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/bd/lanserilu.jpg|Na této lanovce došlo k poruše a záchranáři museli pomáhat turistům Foto: Deník/Stanislava Rybičková#