Nyní kostelík v Pobučí září novotou a v úterý 21. června ho požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Slova o demolici kostelíku přitom nebyla přehnaná. Ještě před čtyřmi lety hrozilo, že se zřítí klenby desítky let zanedbávané stavby a její obvodová stěna spadne na silnici a přilehlý dům.

„Zábřežský děkan František Eliáš předstoupil před občany a řekl: Buď zavezeme kostel do rybníka nebo začneme s jeho opravou. Lidé na to okamžitě reagovali a souhlasili s tím, že kostel opraví,“ zavzpomínala starostka Jestřebí Eva Janíčková. Na opravy obec ze svého rozpočtu postupně uvolnila stovky tisíc korun.

V roce 2008 se kostel dočkal potřebného statického zajištění. Po této práci však uvnitř připomínal staveniště. „Čekali jsme na zázrak. Ten přišel loni v podobě dotací a darů věřících. V červenci jsme začali s opravami a za čtyři měsíce jsme byli hotovi,“ řekl technický administrátor děkanátu Luděk Diblík.

Dominanta obce prošla kompletní proměnou. „Má novou fasádu, střechu, veškeré klempířské prvky a také krov nad presbytářem. Zrestaurovaná je celá vnitřní výmalba, pískovcové portály, okna, dveře a vnější kamenný sokl. Nechybí nová podlaha, drenáž po celém obvodu kostela. Opravy a nátěru se dočkala i krytina věže,“ popsal proměnu památky Luděk Diblík. Celkově opravy kostelíku vyšly přibližně na tři miliony korun.

V Pobučí žije okolo 120 stálých obyvatel a aktivních věřících je tu pomálu. Přesto se do oprav aktivně zapojili místní lidé, kteří na ní odpracovali stovky brigádnických hodin. Například skupina hasičů pomohla při stavbě lešení a odvodnění kostela.

Na závěr slavnosti arcibiskup Graubner hasičům požehnal sochu svatého Floriána, která bude zdobit výklenek nad hlavním vchodem. „Naposledy tu byl na návštěvě arcibiskup Theodor Kohn 18. května 1897,“ poznamenal jeden z účastníků úterní bohoslužby.

„Na stavbě je vidět hodně práce a iniciativy. Myslím, že si zaslouží, aby se dostala do soutěže Stavba roku,“ řekl Jaroslav Karásek z Českého svazu stavebních inženýrů.