„Hodně nás kontaktují klienti, kteří zatím chodí do práce a mají finanční prostředky. Zvenčí to vypadá, že normálně fungují. Jejich dluhy jsou ale tak velké, že je nejsou schopni splácet. Často chodíme k nim domů, protože se bojí, aby se o jejich dluzích nikdo nedozvěděl. Tají je,“ říká Jana Vrbovská.

Vede terénní program Babylon občanského sdružení Darmoděj. To jako první neziskovka na Jesenicku začalo letos v srpnu pomáhat předluženým lidem.

Podle ředitele Darmoděje Josefa Vondrky se lidé s problém dluhů nesvěřují proto, že je berou jako osobní selhání. Zadlužení je podle jeho mínění provázáno s nezaměstnaností. Během několika minulých let přišlo Jesenicko o sedm set stabilních pracovních míst. Řada lidí tak do problémů spadne souhrou špatných okolností.

Ukazuje to na modelové situaci. Začínající mladá rodina nemá byt, potřebuje pračku, ledničku. Oba partneři si najdou práci a výdaje si rozplánují. „Pak jeden z partnerů o zaměstnání přijde a začíná kolotoč,“ popisuje Vondrka.

„Lidé přicházejí o práci, do tíživé situace se nedostávají osobním zaviněním. A nabídka půjček je pro ně lákavá: nemusíte nic platit, máme pro vás připravené vaše peníze, slyší odevšad. Poskytovatelé úvěrů mají velmi propracovaný systém, jak klientovi půjčku podsunout. Řada půjček je založená na osobních kontaktech. Zajdete k sousedovi na buchtu a on vám řekne: můžeš si přivydělat, když někomu zprostředkuješ úvěr. Je to masáž ze všech stran. A odmítněte to, když nemáte peníze,“ dodává.

Podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP žije více než polovina Čechů od výplaty k výplatě a téměř polovina domácností je zatížena dluhy. Kolik lidí se dostalo do dluhové pasti na Jesenicku, není vůbec jednoduché zjistit. Podle průzkumu společnosti M.B.A. Finance, která se zabývá prací s pohledávkami, žije z celé republiky nejméně dlužníků právě na Jesenicku. A to v situaci, kdy je zde jedna z nejvyšších nezaměstnaností ve státě.

Věc má ale háček. Data o dlužnících prezentují banky, ale nikoli jiné úvěrové společnosti.

„Připadalo nám minimálně zvláštní, že s takovými parametry vykazuje jesenický okres nejméně dlužníků, a to 0,32 procenta. Naši analytici pátrali po příčinách a zjistili, že obyvatelé okresu Jeseník v mnoha případech nesplňují parametry pro přidělení standardní bankovní půjčky a projevil se zde zvýšený zájem půjčovat si finance u institucí méně seriózního typu, prostřednictvím takzvaných půjček po telefonu či letákových akcí,“ sdělila tisková mluvčí M.B.A. Finance Jana Tatýrková.

„Tyto méně seriózní finanční společnosti své výsledky neprezentují a i inkaso pohledávek si zajišťují vlastními silami. Proto se k těmto datům nemáme možnost dostat,“ doplnil Kamil Kavka, jednatel společnosti.

Počet dlužníků roste

Počet dlužníků v regionu nicméně rok od roku roste. Typickým případem člověka, kterého dostihly dluhy, je pan Jan. V exekucích přišel o všechen majetek, zůstal mu pouze dům. I o ten přišel po exekuci, která zněla na patnáct tisíc korun.

„To, co se děje u exekutorů, je strašné. Jsou nad zákon. Řeší to takovým zvláštním způsobem, že na jeden exekuční příkaz udělají třeba padesát exekucí,“ popisuje své zkušenosti.

Že je obrana proti exekuci téměř nemožná, potvrzuje i Jana Vrbovská. „Člověk by se totiž musel s exekutory soudit, nebo podat návrh na vyškrtnutí ze soupisu zabavitelného majetku. A to není jednoduché,“ říká

I když přišel o dům, není pan Jan typický bezdomovec. Azyl našel na ubytovně. Podobně jako řada ostatních lidí se snaží se svou situací bojovat.

„Řada našich klientů situaci navenek zvládá. Mají dobré oblečení i vzhled. Když přijdou na úřad žádat o pomoc, úředníci jim často nevěří. Mají pocit, že se chtějí neprávem obohatit. Úředníci mají totiž zafixováno, že bezdomovec je ten, kdo vypadá zanedbaně. Bezdomovec ale může být i člověk, který každou noc spí někde jinde po známých, ale kdo se snaží o sebe dbát, aby mohl najít práci,“ popisuje Vrbovská zkušenosti při jednání mezi jejími klienty a úřady.

Oba zástupci neziskového sektoru se shodují, že práce se zadluženými lidmi je mnohem náročnější než například s bezdomovci nebo závislými. Když totiž začnou konkrétní případ rozmotávat, často se objeví celý komplex problémů. I proto patnáct rozpracovaných kauz pracovníci sdružení zvládají jen s vypětím.

„Problém s dluhy na Jesenicku v podstatě odkrýváme. Jakmile budou vidět první výsledky naší práce, předpokládáme, že nás bude o pomoc žádat lidí daleko více,“ uzavírá Vondrka.

Prázdná lednička

Při své práci se Jana Vrbovská setkává s těžko uvěřitelnými osudy:

„Jedné naší klientce její drogově závislý syn vzal platební kartu a vybral z účtu všechny peníze. Nyní tato matka chodí do práce a nemá téměř co jíst. Dokonce mi i ukazovala prázdnou ledničku. Říkala, že je ráda, že v práci dostává minerálku, že se má alespoň čeho napít. Koupí si chleba, který jí musí vydržet čtrnáct dní. Sice ještě není bezdomovkyně, ale pohybuje se na hraně životních potřeb. Žije ale sama, má příjem přibližně deset tisíc, takže splňuje podmínky osobního bankrotu. Bez našich informací by o této možnosti oddlužení vůbec nevěděla.“

infografika