Deník obeslal s anketou nejvýznamnější zaměstnavatele v regionu. Zjišťoval, jaký ekonomický vývoj v letošním roce ve svém podniku očekávají a zda plánují zvyšovat nebo snižovat počty zaměstnanců.

V šumperském závodu Pramet bude ještě v letošním roce doznívat změna počtu zaměstnanců, která nastala po restrukturalizaci jedné z výrob a jejím přesunutí do jiných organizací v rámci skupiny Sandvik, která je majitelem Prametu.

„Po dokončení této restrukturalizace vzhledem ke stabilní zakázkové náplni neplánujeme zásadní změny stavu zaměstnanců. Naopak, máme v plánu obsazení minimálně sedmi vysoce kvalifikovaných odborně-technických pozic," uvedl generální ředitel společnosti Pramet Petr Beneš. Jeho firma letos počítá s mírným nárůstem prodejů řezných nástrojů, především na zahraničních trzích.

Výroba v šumperském podniku Pars nova.Spíše stagnaci očekává v tomto roce šumperský podnik Pars nova. „Díky zakázkám, které se nám v těžké konkurenci podařilo v průběhu roku 2012 získat a které pro nás znamenají práci na celý letošní rok, se nám podaří udržet stávající počet pracovních míst. Propouštění zaměstnanců neplánujeme," sdělila tisková mluvčí Parsu Michaela Linhartová.

Větší problémy neočekávají ani v mohelnické Helle. Poptávka po jejích výrobcích, to je především po předních světlometech do osobních a užitkových vozů, je závislá na prodejích těchto aut v Evropě a v Rusku. „Myslím si, že letošní prodej bude stabilizován na úrovni loňského roku," sdělil výrobní ředitel Helly Miroslav Bureš.

Operativní požadavky na změny výrobní kapacity, které nepřekročí míru deseti procent, firma řeší zaměstnáváním agenturních pracovníků. S větším kolísáním kapacit letos nepočítá. „Do vývojové firmy Hella Autotechnik stále přijímáme nové zaměstnance s chemickým, elektrotechnickým, přírodovědným a strojním zaměřením. Myslím, že nabízíme nadstandardní podmínky," doplnil Bureš.

Mohelnický Siemens otevřel v sobotu 21. července své výrobní prostory návštěvníkům.Siemens v loňském roce do svého výrobního závodu v Mohelnici investoval bezmála čtyři sta milionů korun. Otevřel novou halu, kam z německého Bad Neustadtu převedl produkci speciálních motorů náročnějších na výrobu. Společnost letos očekává stabilní náplň zakázek.

„Vzhledem k počtu zaměstnanců, kterých máme v současné době zhruba dva tisíce, nelze hovořit o zásadní či zvyšování či snižování jejich stavu. Výkyvy v zaměstnanosti nepřesahují běžnou míru fluktuace," sdělil ředitel mohelnického závodu Siemens Pavel Pěnička.

Jaká je situace na Jesenicku? K nejvýznamnějším zaměstnavatelům zde patří zlatohorská společnost Česko-slezská výrobní. Od druhého čtvrtletí očekává mírný růst výroby. Ruku v ruce s tím by měla obnovovat nebo vytvářet nová pracovní místa.

V letošním roce plánuje podnik investovat do strojních technologií i staveb. „V plánu stavebních investic pro rok 2013 je dokončení a zkolaudování nových výrobních hal a výstavba nových skladových ploch, kde v prvním nadzemním podlaží počítáme s vybudováním nových sociálních zařízení pro naše spolupracovníky a vybudování nového stravovacího provozu," sdělil ekonomický ředitel firmy Radim Žáček.

S ekonomickou stagnací počítají ve Warexu v Javorníku. Neplánují žádné propouštění, ale ani navyšování počtu pracovníků. Stejný objem výroby i prodejů jako loni očekávají v Řetězárně v České Vsi. Ani zde by se neměly počty pracovníků měnit. „Nově přijatí pracovníci nahradí ty, kteří odcházejí do důchodu," sdělil předseda představenstva Řetězárny Petr Gorol.

Zaměstnance především dělnických profesí, a to svářeče, nabírá závod Hard Jeseník spadající pod společnost Vítkovice Power Engineering. Během ledna a února chce přijmout zhruba čtrnáct lidí.

„Ekonomická krize je ve stavebnictví stále patrná, ale naše výroba je zaměřena i na energetiku, kde zatím zakázky máme. Roky 2010 až 2012 byly ve znamená progresivního růstu. V roce 2013 se nechceme ubírat jiným směrem," uvedl vedoucí nákladového střediska Hard Jeseník David Sivčák.

Podniky situaci ustojí, věří šéf hospodářské komory

Žádný dramatický vývoj v průmyslu v regionu neočekává v letošním roce předseda představenstva krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

„Ve stavebnictví se na lepší časy neblýská. Věřím, že průmyslové podniky, byť se avizuje stagnace, situaci ustojí. Nemyslím, že by se mělo jednat o nějaký zásadní propad," míní Minář. Za příležitost pro průmyslníky v kraji považuje orientaci na trhy mimo Evropskou unii a Německo.

Minář nemá podle svých slov informace, že by některý z podniků v regionu chystal masivní propouštění nebo naopak velké nábory zaměstnanců. Pozitivně by se však na zaměstnanosti mohla promítnout připravovaná změna zákona. Podle ní by znovu mělo být možné opakovaně zaměstnávat lidi na dobu určitou. Současná právní úprava mívá za důsledek, že se firmy bojí nákladů při případném propouštění a raději pracovní místa nevytvoří.