Ministr zastává stejný názor, jako jeho předchůdci. „Záměr není v souladu se surovinovou politikou státu. Ložiska jsou prozkoumaná a tudíž není nutné je znovu mapovat. Dále je ministr toho názoru, že zlaté rudy by se měly uchovat pro příští generace,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Mluvčí upozornila, že ministerstvo už šest let zastává stejný názor a ministr Drobil nebude měnit rozhodnutí svých předchůdců.

Nesouhlas šokoval šéfa společnosti Altenberg Petra Brejlu. „Nečekal jsem to. Přiznávám, byl jsem v šoku. I odborná veřejnost čekala, že ministerstvo rozhodne v náš prospěch,“ řekl Brejla.

Altenberg posílá své plány se Zlatými Horami k ledu. „Museli bychom jít znovu k soudu a k čemu? Už jednou nám dal Nejvyšší správní soud za pravdu a stejně to nepomohlo. To máme zase další tři roky čekat? Žalobu na verdikt ministerstva už znovu podávat nebudeme,“ dodal Brejla.

Jediným řešením situace by podle něj byla změna surovinové politiky státu.

Společnost Altenberg upozorňuje, že ložisko formálně neexistuje. „Protože ložisko formálně neexistuje, není tedy v majetku státu, může sem kdokoli přijít, pozemky využít jiným způsobem a znemožnit tak jejich budoucí využití,“ varoval Brejla.

Rozhodnutí ministerstva zaznamenali i ve Zlatých Horách. „Pokud vím, tak průzkum má ještě k těžbě daleko,“ nechápal odmítnutí starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.).

Město kroky Altenbergu podporovalo už kvůli zaměstnanosti, protože pohraniční oblast se stále potýká s nezaměstnaností kolem patnácti procent.

„Před šesti lety se hovořilo o tom, že by díky průzkumu vznikla stovka nových pracovních míst s výhledem na dobu pěti let. Z toho důvodu v roce 2004 přijalo zastupitelstvo usnesení, že podporujeme záměr společnosti Altenberg,“ dodal Rác.