Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádní kapříci, spory o rybník neskončily

Police - Místo vody jen velká blátivá plocha. Takový je pohled na chovný rybník v Polici, kde se ještě loni mrskaly tuny kaprů.

7.5.2009 1
SDÍLEJ:

Současný stav rybníku v PoliciFoto: DENÍK/Hana Kubová

Rybník je již delší dobu vypuštěný, dno pomalu začíná pokrývat narůstající plevel a tráva. Tento stav ovšem svědčí o tom, že mnohaleté spory o vlastnictví rybníka mezi akciovou společností Úsovsko a soukromým zemědělcem Květoslavám Urbáškem nabírají alespoň nějaký obrat. Kdo ale nakonec bude v rybníce chovat ryby, nikdo neví.

Podle spoluvlastníka pozemků i rybníka Květoslava Urbáška je nádrž prázdná z prostého důvodu: jedná se prý o takzvané letnění rybníka, což je jakási ozdravná kůra. Rybník prý zůstane prázdný minimálně do konce roku.

„Účelem letnění rybníka je poskytnout rybám kvalitní prostředí. Ideální je, pokud dno zaroste do výšky několika desítek centimetrů, což je pak pro ryby vydatný zdroj planktonu. V rybníce chci chovat ryby nadále, ale mnohem šetrnějším způsobem, než tomu bylo dosud. To jsem také navrhl zemědělské společnosti Úsovsko, která vlastní část pozemků,“ vysvětlil Urbášek.

Mnohaletý spor o vlastnictví rybníka mezi Květoslavem Urbáškem a akciovou společností Úsovsko, která v rybníku až do podzimu minulého roku hospodařila, má řešení v nedohlednu. Obě strany tvrdí, že rozumná vzájemná komunikace není možná.

„Je to velmi komplikované, ale dohoda s panem Urbáškem není možná, třebaže snahy z naší strany byly. Užívání rybníka se domáháme právní cestou, je ovšem těžké odhadnout, v jakém časovém horizontu můžeme výsledek očekávat,“ sdělil právní zástupce společnosti Úsovsko Tomáš Potěšil.

Zemědělec Urbášek, který je zároveň starostou obce Police, ovšem tvrdí, že v letitém sporu o vlastnictví nádrže mu dal už loni za pravdu krajský úřad i ministerstvo zemědělství.

„Obě instituce jen potvrdily, že společnost Úsovsko nikdy neměla platné vodoprávní povolení a právo v rybníce hospodařit. Stavidlo je prokazatelně na mém pozemku, takže nyní mám možnost regulovat přísun vody do rybníka. Jsem ochoten se domluvit na společném hospodaření s vedením společnosti, na mé návrhy ale nikdo nereaguje,“ řekl Urbášek

Restituční spor o vlastnictví rybníka Urbášek odstartoval hned po roce 1989. Svá práva restituent dokonce hájil tak vehementně, až se v roce 2005 dostal do křížku ze zákonem.

Při tehdejším tradičním podzimním výlovu demonstrativně vjel na hráz s traktorem, který oblepil kritickými hesly na adresu společnosti Úsovsko, vládu a parlament. Policisté Urbáška odvezli v poutech, o několik měsíců později ho šumperský soud potrestal podmínkou za napadení veřejného činitele.

Na dalších veřejných výlovech, kam se sjížděly stovky lidí, se to pak ochránci zákona jen hemžilo, žádný incident se ale již neopakoval. Loni se kvůli tahanicím obou spoluvlastníků žádný výlov pro veřejnost nekonal.

Autor: Hana Kubová

Místo události:
7.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Rozloučili jsme se

Soutěžní svatební pár číslo 11 - Zuzana a Marian Vítkovi, Olomouc
3

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Havarovaný jeřáb z hrany nádrže hasiči shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení