Zahradníček by chtěl zůstat starostou

Olomouc, Medlov – Jana Zahradníčka přivítal v Kamel Clubu v Olomouci potlesk. Členové hnutí ANO 2011 čekali na sečtení hlasů ve městě, kde Jan Zahradníčekvyhráli a přítomnost starosty Medlova na Uničovsku byla dalším důvodem k radosti. Kandidát do Senátu v prvním kole zvítězil, i když o chlup.

Jan Zahradníček neskrýval, že má radost i z takového prvenství.

„Jsem strašně potěšený, protože to byl měsíc hodně náročné práce, což může potvrdit moje manželka. Od rána do večera jsem byl v terénu mezi lidmi. Na začátku kampaně jsem řekl, že budu kontaktovat všech čtyřiadevadesát obcí a myslím, že kolem pětaosmdesáti jsem jich objel," ohlédl se nestraník nominovaný za ANO. Hodně mu podle něj pomohla podpora starostů, které oslovil.

Ozývat už se začali další partneři i koaliční soupeři. O koho jde, ale starosta neřekl. Jednání se teprve chystají. Prozradil ale, že jde o pravicově orientované strany.

Úspěch Zahradníčka těší o to víc, že za sebou nechal i kandidáty a zároveň zastupitele Uničova.

„Asi se spíš čekal výsledek pro ODS. Třešnička na dortu by mohla přijít, je blízko a budu se snažit udělat všechno, abych zvítězil," řekl. Za sebou nechal kromě Radka Vincoura (ODS), také Zdeňka Beňa (KSČM) a dosluhujícího senátora a politického matadora Karla Korytáře (ČSSD).

Aby mohl příštích šest let zasedat v horní komoře parlamentu, chce Jan Zahradníček v kampani intenzivně pokračovat.

„Každý den půjdu mezi lidi, mám připravené nějaké věci, ale nechal bych si je zatím pro sebe. Samozřejmě tisk, plakáty, letáky, všechno bude. Myslím, že kampaň je tak náročná na finance, že ztratit ji tím, že se někde ušetří třicet čtyřicet tisíc by bylo špatně," poznamenal k nákladům.

Kromě senátních voleb se ucházel také o místo starosty Medlova. Za uskupení Rozvoj pro obec, vstřícnost pro občana skončil první a dost možná bude v čele obce i nadále.

„Výsledek v Medlově je supr, naše strana obhájila vítězství počtem mandátů jedenáct ku čtyřem. Předpokládám, že bych měl pokračovat jako starosta. O to to bude složitější, kdybych vyhrál na obou frontách," přemýšlel, jak případné role skloubit.

Nejspíš by se ale pustil do obou.

Lidé mě chtějí v Medlově. Vím, že někteří kvůli tomu k volbám šli, ale Senát nevolili jenom proto, abych zůstal. Senát ale pracuje zhruba tak, že jde zhruba o týden z měsíce v Praze, což by s prací dohromady jít mělo," dodal Jan Zahradníček.

Šromová: Šance vidím padesát na padesát

Olomouc, Litovel – Volby do Senátu byly v „olomouckém" obvodu jednoznačnou záležitostí. Obce a města mezi Olomoucí a Zábřehem volila kromě kandidáta ANO jednoznačně také Alenu Šromovou z KDU-ČSL. Pro litovelskou radní a doktorku to bylo trochu překvapení, nicméně vůle dostat se mezi senátory ji neopouští. Bližší plán, jak to udělat, představuje vyjednávání o podpoře a setkávání se s voliči. Může jim přitom slíbit, že pokud bude dojíždět do Prahy, svou ordinaci nezavře.Alena Šromová

Volit šlo přes sedmatřicet procent lidí. Na jejich nezájem si Alena Šromová stěžovat nemůže. Získala devět tisíc šest set hlasů. „Děkuji voličům, že to tak dopadlo. Je pravda, že se asi spíše čekal souboj Karla Korytáře a Jana Zahradníčka. Na druhou stranu jsem věřila, že to skončí takto a postoupím," řekla.

Nad padesát procent hlasů nezískal v prvním kole nikdo, takže za týden budou voliči rozhodovat zase. Kdo z poražených Alenu Šromovou svým příznivcům doporučí, se teprve uvidí.

„O podpoře jsme zatím nejednali, naše jednání teprve bude. Co se týče kampaně, nejspíše zůstaneme u stylu, který byl dosud, to znamená kontaktní podoba," naznačila.

Svoje šance odhaduje padesát na padesát.

„Co k tomu říct jiného. Uvidíme. Bude záležet na voličích. Pracuje se, promýšlíme, jednáme," řekla členka lidovců.

Ucházela se za ně i o místa na litovelské radnici a povedlo se. Získala dokonce nejvíce preferenčních hlasů mezi kandidáty všech stran a pomalu dvakrát víc, než lídr kandidátky. Z druhého místa tak poskočila na první. Na funkci starostky ale nemyslí.

„Být v zastupitelstvu, případně v radě, s tím asi problém není. Jiné ambice nemám. Jestli budu v radě, to nechávám na výsledku jednání. Nebudu předbíhat, je to otevřené," nechtěla se pouštět do odhadů povolebního uspořádání.

Stejné je to i s působením v Senátu. Už teď ale ví, že letošní rok nebude z třiceti let, kdy v Litovli ordinuje, poslední.

„Doktorská praxe je doktorská praxe a pacientům zůstanu věrná, to bych musela zvládnout. Počítám, že těch pár dní v Praze by překážkou nebylo. A když bych nebyla v ordinaci, měla bych tam zástupce. Pacientům by to asi chybělo a mě rozhodně taky," dodala Alena Šromová.

Ve spádové oblasti litovelské polikliniky nastoupila coby praktický lékař pro dospělé v roce 1984. Jako praktická lékařka začala v Litovli působit po složení atestace v roce 1989, kdy se také do města přestěhovala.