Strávit týden v horách lze za stokoruny i tisíce. Pronájem chaty za přijatelnou cenu ale lze prý získat i na poslední chvíli.

„Lidé mají největší zájem o chaty s bazénem, dávají tak přednost lokalitám, kde je možnost koupání. Těch ale zase přímo v Jeseníkách není mnoho. Hodně zákazníků dává přednost komfortu a žádá chatu se slušným vybavením, například venkovním krbem, posezením, pískovištěm a možností nějakých aktivit pro děti,“ řekla Klimešová. Podle ní je také stále větší zájem o pronajímání ze strany majitelů. „Často pronajímají své chaty důchodci, pro které je to jediná možnost, jak získat finance na zvelebení objektu. Někteří majitelé si chatu pořídili na hypotéku a takto řeší její splácení,“ dodala Alena Klimešová.

Ceny pronájmů pro zákazníka jsou různé. Liší se podle polohy, rozhoduje i vybavení chaty. Rodina může pořídit skromnější dovolenou za čtyři tisíce za týden, pronájem luxusních chat může být čtyřikrát vyšší. Příliš neutratí naopak milovníci romantiky, které nelákají penziony a hotely. Bezkonkurenčně nejnižší ceny v Jeseníkách nabízejí kempy. Například v autocampingu Bobrovník, který leží mezi obcí Lipová – lázně a Jeseníkem a je jediným v širokém okolí, turisté zaplatí za větší stan a automobil necelou stokorunu na den. V čtyřlůžkové chatce se pak mohou ubytovat za 475 korun za den. Návštěvníci tráví dovolenou především pěší turistikou, hodně jich tak vyráží na výlety na kolách.

„Termíny na prázdniny jsou už dost zadané, zejména ze začátku července, ale ještě se volná místa najdou,“ uvedla provozní autocampingu Daniela Nogová. Návštěvníci navíc najdou letos v Bobrovníku novinku.

„Koupili jsme chovný rybník. Turisté si s sebou nemusejí nic vozit, rybářské náčiní půjčujeme,“ řekla Nogová. Stejné ceny nabízí také kemp Losinka v Rapotíně, který leží u místního koupaliště. Zájem je ale také o areály, které nabízejí podmínky velmi skromné a neleží ani v turisticky atraktivních lokalitách. Například plno mají v červenci v rekreačním areálu v Rudě nad Moravou. Sedmidenní pronájem vybavené chatky pro čtyři osoby přijde na necelých pět tisíc korun, o něco více si rodina připlatí, pokud si nechce vozit vlastní povlečení. Cena zahrnuje také vstupné do plaveckého bazénu.

„Volno už je jen v srpnu. Zájem je především ze strany lidí, kteří jsou zvyklí k nám jezdit roky,“ sdělila Marie Valentová z Obecního úřadu v Rudě nad Moravou, který areál provozuje.