Lidé ochotní pomoci si na internetové adrese www.darky.jsemvidet.eu vyberou konkrétní dítě, zablokují si jej a připraví pro něj vánoční balíček. Ten potom mohou dopravit na jednotlivá oblastní pracoviště Charity. V našem okrese přijímají dárky Charity v Zábřehu i v Šumperku, a to až do 11. prosince.

Čím mohou zájemci děti obdarovat a co je vhodné pro ně koupit?

„Může to být cokoliv pro radost na úrovni jejich věku, tedy hra, autíčko či panenka, hračky nebo stavebnice. Musí to ale být pochopitelné pro děti, které si nebudou moci přečíst návod v češtině. Mezi vhodné dárky patří také oblečení – mikiny, trička, svetry, ponožky, čepice či rukavice. Vše lze pořídit na základě velikostí uvedených u jednotlivých dětí na webové adrese," sdělil Rostislav Strojvus, koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině z Arcidiecézní charity Olomouc.

Děti určitě uvítají také pomůcky do školy, například pastelky, fixy, propisky nebo penály. Zakoupit je možné i sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a mají dostatečnou dobu trvanlivosti.

Vhodné je přidat i přání k Vánocům, v tom případě by ale mělo být psáno azbukou a rusky nebo ukrajinsky.

„Děti na Ukrajině jsou velmi silně věřící, takže je určitě potěší přání ve formě skládacího betlémku nebo něco podobného, co si jistě uschovají na delší dobu," doplnil Rostislav Strojvus.

Balíček by měl mít hodnotu kolem tisíce korun. Pokud by to byla pro jednoho dárce velká částka, může se složit celá rodina nebo pracovní kolektiv. „Vycházeli jsme ze současných cen a z toho, aby všechny děti byly obdarovány přibližně stejně," upřesnil Rostislav Strojvus.

Projekt Vánoční balíček založila Arcidiecézní charita Olomouc v roce 2008. Loni putovalo díky českým rodinám na Ukrajinu 275 vánočních balíčků. Letos je v databázi 334 dětí ve věku od dvanácti do sedmnácti let ze čtyř měst – Bortniky, Lopatyja, Kolomyn a Ternopil.

Kam lze přinést balíček v našem regionu

Charita Zábřeh, Žižkova 15

Koordinátor: Martin Damborský

Kontakt: 736 509 477

info@charitazabreh.cz

Charita Šumperk

Koordinátorka: Marie Vychopeňová

Kontakt: 583 216 747

info@sumperk.charita.cz