Tadeáš Bača navrhl zákaz po vzoru Zábřehu, kde obdobné ustanovení platí od letošního června.

„Je to etická záležitost. Celospolečenský názor je, že by cirkusy, ve kterých jsou chována zvířata a probíhá drezura, neměly existovat,“ řekl.

Svůj názor opírá o internetovou anketu ve skupině lidí z Mohelnicka, ale také stanovisko Federace veterinářů Evropy a zahraniční studii, která se zabývala prostředím, v němž divoká zvířata v kočovných cirkusech žijí.

Návrh mezi většinou jeho kolegů podporu nenašel. Argumentovali svobodou podnikání, existujícím veterinárním dohledem i tím, že návštěva takové atrakce by měla být otázkou volby každého člověka.

Nebude poptávka, nebudou cirkusáci

„Když nebude mezi lidmi poptávka, nebudou cirkusáci. Je to věc, která vznikne na základě dlouhodobého vývoje. Zákaz šmahem není řešení,“ řekl zastupitel Zdeněk Ambrož.

„Beru to z pohledu mých dvou malých dětí. Když přijede do Mohelnice cirkus, těší se na něj, a pokud by do něj nešly, bylo by to pro ně velké zklamání. Navíc cirkusy vnímám jako pokračování zavedené tradice,“ sdělil Petr Erneker.

V Zábřehu rozhodli o nekonání cirkusů na veřejných prostranstvích města místní radní. Učinili tak na podnět diskusí na sociální síti, ale také kvůli stížnostem obyvatel a vedení mateřské školy, v jejímž těsném sousedství cirkusy stávaly.

„Po poslední návštěvě cirkusu nám lidé hodně psali, že ve městě cirkusy nechtějí, protože při drezuře jsou týrána zvířata a jejich postavení je nedůstojné. Neříkáme, že všechny cirkusy zvířata týrají. Je ale fakt, že názor na to, co je týrání zvířat, se mění,“ odůvodnil před časem starosta Zábřehu František John.