Šumperský okrašlovací spolek ho hodlá instalovat v prostoru u hradeb, kde se již nachází drátěná bluesová lavička s postavou kytaristy.

Snahou spolku je oživení historického centra města.

Šumperk by se tak stal čtvrtým městem, který strojek na poezii má, po Praze a Mariánských Lázních se zařízení loni přibylo také u olomoucké katedrály svatého Václava.

„Básně v poeziomatu chceme zaměřit na blues, což bude ladit s nedávno instalovanou lavičkou. Také plánujeme zařadit básně Jiřího Wolkera, protože se v místě nacházel dům, kde údajně žila básníkova milenka,“ vysvětlil Radek Auer ze Šumperského okrašlovacího spolku.

Stroj na básničky je v podstatě černá kovová roura uchycená v zemi. Lidé zmáčknou tlačítko a ozve se nahrávka básně. Žádné mince se vhazovat nemusejí.

Olomoucký přístroj je zaměřený na tvorbu tamních poetů. Šumperský spolek chce zase oslovit zdejší osobnosti, aby básně namluvili.

„Bude se jednat třeba o herce zdejšího divadla, rádi bychom, aby jednu z básní přečetl třeba i Ondřej Bank,“ dodal Radek Auer s tím, že přístroj stojí kolem sta tisíc korun a spolek na něj v nejbližší době začne shánět peníze. Využít chce prý především různých grantů v oblasti kultury.

Úprava nevzhledného místa

Spolek se již také dohodl na úpravě nevzhledného zákoutí s radnicí a předložil městu návrh, jak by se prostor u hradeb dal esteticky vylepšit.

„Podle návrhu provedeme úpravy dlažby, zeleně i osvětlení, což by mělo přijít na částku kolem dvou set tisíc korun. O provoz poeziomatu se budou starat členové spolku,“ uvedl místostarosta Tomáš Spurný.

Nahrávky poezie se totiž budou po čase obměňovat, je potřeba rovněž provádět kontroly technického zařízení.

Duchovním otcem nápadu pouličních poeziomatů je Ondřej Kobza, který v krátké době dokázal svůj zajímavý vynález rozšířit i do Kyjeva, Moskvy, Berlína, Lodže, Bratislavy, Madridu i New Yorku. Ondřej Kobza je rovněž autorem projektu Piana na ulici.