Od 17. června bude soutěžit o přízeň veřejnosti v online hlasování na webu www.stromroku.cz. Poslední květnovou středu se u stromu uskutečnilo setkání zástupců Nadace Partnerství, která soutěž vyhlašuje, a místních lidí.

Porota ankety letos vybírala z pětačtyřiceti návrhů. Z Olomouckého kraje komisi zaujal třísetletého dubu slovenského, který do ankety přihlásila loštická komise pro životní prostředí s podporou několika místních spolků a organizací.

„Strom je součástí rozsáhlého parku s exotickými dřevinami. Místní patrioti doufají, že v budoucnu bude o stromy pečováno lépe než nyní. Strom byl svědkem historických událostí, například pobytu rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, která na žádlovickém panství často pobývala. Spisovatelka bývá pro sociální cítění a náměty próz často srovnávána s Boženou Němcovou,“ líčí historii stromu Michal Trlica, který strom do ankety přihlásil.

Internetové hlasování odstartuje 17. června a potrvá do konce září. Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.

Ilustrační foto.
Průměrná mzda v kraji stoupla na 28 989 korun. Máte to?
Výstavba chodníku v ulici Rejvízská v Jeseníku
Lidem bude v Jeseníku sloužit nový chodník. Za 7 milionů