Společnost je sice v úpadku, ale pro zámek to zároveň znamená, že správce ustanovený soudcem se bude snažit ho prodat, aby uspokojil věřitele.

Podívejte se: Zámek je v dezolátním stavu (foto a video z července 2008)

Památka má tím pádem konečně naději na znovuzrození.

„Osobně konkurz jedině vítám, protože se věci pohnou kupředu. Taky obec bude mít s kým jednat. Věřím, že zájemci se o koupi najdou, jen letos si jich tady několik podávalo dveře,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).

O vyhlášení konkurzu se dověděl od redakce Deníku. Orgány společnosti se totiž už dlouho nescházejí. Obec se svým menšinovým podílem akcií navíc nemůže chod společnosti nijak ovlivnit.

Konkurz pro ni zároveň znamená další dobrou zprávu: má naději získat zpět 1,3 milionu, které jí společnost Wisenberg dluží za opravu zámecké kaple.

Návrh na konkurz podala letos v září šumperská firma Promos, která požaduje i s úroky osm set tisíc korun. Půl milionu žádá projektant Radomír Grill a pohledávku v řádech desítek tisíc korun uplatňuje firma Supring a také finanční úřad.

Hlavní část dluhu vznikla v polovině roku 2006 v souvislosti s projekčními pracemi, které společnost Wisenberg zadala. Podle dostupných informací měla už schválený úvěr deset milionů korun na opravy.

Banka ale nakonec úvěr neposkytla. Zhatily ho spory uvnitř rodiny Kleinů a rozdílné názory na to, jak postupovat dál.

Jaký bude teď další postup v konkurzním řízení? Soud v lednu přezkoumá přihlášené pohledávky a na 19. ledna svolal schůzi všech věřitelů. Na ní se rozhodne o dalším postupu.

Rodina Kleinů projevila o bývalé rodinné sídlo zájem po roce 1989. Obec na její popud získala zámek od státu a koncem roku 1992 založila s Kleiny společnost.

Do oprav vložila přes devět milionů korun, Kleinové asi 25 milionů korun.

Úvěr na celou opravu, se získat nepodařilo a prázdný zámek pustl. Podle projektu se z něj měl stát hotel s asi 150 lůžky v apartmánech spojený s hotelovou školou. Stavební povolení na opravu je stále platné. Náklady byly před šestnácti lety odhadovány na 350 milionů korun.