Turistickou sezonu zahájil v sobotu státní zámek Velké Losiny. Krátce před devátou ráno se začali trousit první návštěvníci, kterých ale na první prohlídce bylo poskrovnu. Mnohem větší zájem byl až v pozdějších hodinách.

„Jsem tu první, to bych nečekal. Ale jsem v Losinách na pobytu v lázních, takže na prohlídku zámku jsem opravdu natěšený a zvědavý,“ řekl Jiří Diviš z Havlíčkobrodska.

Návštěvníci nyní mohou vidět zámecké interiéry s jarní květinovou výzdobou. A těšit se mohou na řadu novinek.

Hlavním tahákem letošní sezony bude výstava, která je věnovaná padesátému výročí vzniku kultovního filmu Kladivo na čarodějnice.

V roce 1969 jej natočil Otakar Vávra podle předlohy Václava Kaplického. Některé scény se natáčely přímo v losinském zámku. Byť se podle historiků čarodějnické procesy či výslechy obviněných přímo v zámeckých prostorách neodehrávaly, vše probíhalo v jiném objektu ve vesnici.

Zahájení turistické sezony na Mohelnicku - setkání u kapličky svatého Josefa u Moravičan.
U Josefka zahájili turistickou sezonu. Podívejte se

„Výstava, kterou instalujeme v letohrádku, bude věnovaná pouze filmu, nechceme míchat historii s fikcí. Takže lidí například uvidí, jak skutečně vypadaly výpravné filmové kostýmy, snímek je totiž černobílý. Chceme také oslovit zdejší pamětníky, zda nemají vzpomínky či fotografie z natáčení,“ vysvětlila kastelánka Aneta Surmová s tím, že s tímto tématem bude letos na zámku spojena i řada doprovodných akcí.

V plánu je projekce samotného filmu i divadelní představení. K tomu v létě návštěvníky čeká několik atraktivních programů, například Zámecké slavnosti na renesanční téma.

V neposlední řadě turisté opět uvidí o jednu historickou místnost víc. Zpřístupněná bude přípravna v rámci prohlídkové trasy, která návštěvníky zavede do kompletně vybavené kuchyně z počátku 20. století. Ta sloužila tehdejším majitelům z rodu Liechtensteinů.

Státní zámek Velké Losiny patří k nejnavštěvovanějším památkám v regionu, loni si jej prošlo pětatřicet tisíc lidí.

Ilustrační foto
Zimní čas je zdravější, zjistili odborníci. Jaký chcete vy?