V den, na který připadá Mezinárodní den památek, lidé mohou zabrousit i do komnat druhého zámeckého patra. Podlaží se nachází mimo prohlídkové okruhy.

Nahlédnout bude možné například do prostor, kde se za žerotínské éry hrávalo zámecké divadlo, z něhož se v depozitáři zámku dochovalo i několik kulis a dalších artefaktů.

„Prostory divadla byly v minulosti mylně označovány za mučírnu, kde se vyslýchali lidé obvinění z čarodějnictví. To je samozřejmě nesmysl, protože ve stejném patře se nacházely panské ložnice. Ale tyto zavádějící informace je možné stále ještě vidět v různých průvodcích,“ vysvětlil zástupce kastelánky Jiří Doupal.

Jedna z tehdejších ložnic nese název po Pramáti, což měla být ochranitelka žerotínských hradů, jednalo se ovšem o fiktivní postavu.

Návštěvníci se mohou v místnostech podívat také na původní textilní tapety, dochoval se i gobelínový závěs s motivy pávů z poloviny 16. století. Na gobelínech se ovšem už podepsal zub času. „Jsou tvořeny zajímavou technikou, kdy se střídají pásy vlny a bavlny,“ zmínil Jiří Doupal.

Renesanční dílo Žerotínů

Státní zámek Velké Losiny patří k nejnavštěvovanějším památkám v regionu, ročně si jej prohlédnou desítky tisíc lidí.

První zmínky o stavbě jsou z období gotiky, kdy zde stávala takzvaná vodní tvrz.

Na konci patnáctého století se celé losinské panství dostalo do područí pánů ze Žerotína, kteří původní tvrz nechali přestavět v honosný renesanční zámek.

V držení rodu Liechtensteinů byly Velké Losiny od počátku 19. století.

Začátek prohlídek o víkendu začíná v 9 hodin, na poslední trasu mohou návštěvníci vyrazit v 15 hodin.