„Jednání jsou obtížná a tvrdá. Zřejmě je to nadlouho,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) po druhém kole jednání s odbory. V tuto chvíli si netroufá odhadnout, zda naleznou společný konsensus.

V případě neshody by zůstala v platnosti předešlá kolektivní smlouva, na které se dohodlo vedení města s odboráři v loňském roce. Ta je ale pro zaměstnance velmi nepříznivá. Garantuje pouze čtyřprocentní nárůst mezd.

To by vyjednavači brali jako prohru. Čtyři procenta jsou minimum. „Je to dno, od kterého se chceme odpíchnout. Naším hlavním cílem je nedopustit pokles reálných mezd. Už loni jsme klesli na platech. Letos je inflace sedm procent,“ prohlásila místopředsedkyně odborové organizace Města Jeseníku Hana Gorolová.

Výše zmíněný sedmiprocentní nárůst je podle odborářů úrovní, které by chtěli dosáhnout.

Vedení radnice ale prozatím mlčí. Podle starosty ani v současné době nemají pro jednání dostatečné informace. „Podstatné je navýšení objemu prostředků v rozpočtu. Dnes není nikdo schopen říci, jak bude ministerstvo financí reagovat. Jestli do veřejného sektoru půjdou vyšší částky. Vyjednávání jsou limitována právě těmito informacemi,“ dodal Procházka.