Úpadek podniku konstatoval 10. června brněnský krajský soud.

Na konci května ostatně platební neschopnost přiznala i sama firma.

„Jediným důvodem vzniku úpadku je skutečnost, že majoritní odběratel výrobků přestal ze dne na den odebírat zboží a tento výpadek výroby se v tak krátké době nepodařilo plnohodnotně nahradit," uvedl advokát firmy Technic Tube (dříve ZKL Hanušovice) Vlastimil Šipl.

Protože se výpadek nepodařilo vykrýt jinou dlouhodobě životaschopnou výrobou, připadá podle firmy jako řešení situace v úvahu pouze prodej jejího majetku, tedy konkurs.

Do insolvenčního řízení se dosud přihlásilo 93 věřitelů s pohledávkami v celkové výši 95 milionů korun.

Úřad doplatil 13 milionů na mzdách

Firma navíc dlužila nejen obchodním partnerům, ale také až tři měsíční platy a odstupné svým dnes již bývalým zaměstnancům.

Úřad práce vyplatil na mzdách 330 pracovníkům dohromady přes třináct milionů korun.

Většina lidí obdržela peníze v květnu.

„Ti, kteří si požádali, mzdy od úřadu práce dostali," uvedl předseda odborové organizace podniku Roman Foltýn.

Advokát Vlastimil Šipl na konci května uvedl, že se firma snaží zachovat alespoň základní provoz závodu pronájmem nástrojárny a části výrobní technologie třetí osobě.

Podle dostupných informací je nicméně v současnosti továrna bez zaměstnanců a výroba v ní nejede.

„Pokud vím, v současné době tam není nikdo. Možná jeden údržbář a jeden servisní pracovník na dovážení, či spíše odvážení strojů," řekl Roman Foltýn.

Největší nezaměstnanost v kraji

Hanušovický podnik ZKL měl finanční problémy několik měsíců. Jak velký vliv měl krach zaměstnavatele bezmála pěti stovek lidí na nezaměstnaností již tak postižený region, napovídají čísla.

Zatímco v únoru dosahoval podíl nezaměstnaných na Hanušovicku 11,7 procenta, v květnu přesáhl třináct procent. Volných míst evidoval úřad práce v regionu pouhých pětačtyřicet.

Ještě více se tak zvýraznil rozdíl v nezaměstnanosti mezi Hanušovickem a zbytkem okresu.

Na Šumperku aktuálně podíl lidí bez práce mírně přesahuje šest procent, na Mohelnicku dokonce nedosahuje ani pěti procent. Hanušovicko tak má nyní nejvyšší nezaměstnanost v celém kraji.

O další budoucnosti podniku rozhodnou věřitelé. Soud svolal jejich první schůzi na konec října.