Po zimní přestávce se o víkendu opět otevřou hradní a zámecké brány. Nová sezona přináší řadu novinek včetně té méně příjemné – zvýšení vstupného na zámcích Velké Losiny a Jánský vrch v Javorníku. V obou případech se o desetikorunu, tedy na 80 korun, zvyšuje cena vstupného pro dospělé a o dvacetikorunu, tedy na 200 korun, rodinné vstupné.

Na zámku Velké Losiny instalovali ve čtvrtek tři nově restaurované obrazy ze 17. století, které byly dosud umístěny jen v depozitáři. „Nejvzácnější z nich je posmrtný portrét dvouletého Karla Zdeňka ze Žerotína z roku 1620. Jsou na něm i nápisy se jménem a věkem dítěte,“ řekla Lenka Vaňková, správkyně sbírek hradů a zámků v kraji.

O prázdninách nebudou na nádvoří zámku chybět oblíbené programy Losinského kulturního léta. „Docela se ujaly také svatební obřady na nádvoří a v parku. Nádvoří navíc pronajímáme v odpoledních a večerních hodinách pro různé firemní akce,“ řekla zástupkyně kastelána Blanka Fialová.

Zámek Jánský vrch přivítá z pohledu od města návštěvníky dokonale upravenou fasádou. Letos čeká opravu už jen fasáda zadní části zámku. „O prázdninách otevřeme novou pokladnu v domku u přední brány, kde bude zároveň úschovna zavazadel. Ta nám hodně chyběla,“ řekla kastelánka Kateřina Danielová. Zajímavostí sezony bude v červenci akce Zámek plný květin. Po celé trase prohlídky budou v tu dobu umístěna květinová aranžmá.

Stejný pohled jako v minulých letech nabídne návštěvníkům prohlídka zámku v Branné. Okruh tvoří dvě nádvoří a prázdné místnosti zdevastované památky. Podařilo se však opravit interiéry budovy vpravo od vstupu, kde bude od května otevřena turistická ubytovna.

„Podali jsme žádost o dotaci z norských fondů; pokud vyjde, začne letos oprava objektu vlevo od brány. Dostane nové omítky i podlahy,“ řekl kastelán zámku Ondřej Mládek. Majitelem památky je společnost Stiroel Praha.

Na zámku v Úsově je v nově opravené budově bývalé školy na nádvoří otevřena výstava malíře Huga Šilberského a fotografa Jaroslava Koupila. 26. dubna uspořádají na zámku tradiční slet čarodějnic a 14. června noční prohlídku v rámci akce Muzejní noc. Bufet pro návštěvníky bude v provozu až od 1. května.

Otvírací doba v dubnu (soboty a neděle):

Jánský vrch: 9 – 15

Velké Losiny: 9 – 15

Úsov: 9 – 15

Branná: 10 – 15

Ceny vstupného:

Jánský vrch: 80, snížené 40, rodinné 200

Velké Losiny: 80, snížené 40, rodinné 200

Úsov: 90, snížené 45

Branná: 40, snížené 20