Od investora Reinvest Corporation, ani Silničního stavitelství Brno, které si developerská firma najala jako generálního dodavatele, neviděly zatím korunu ani ostatní firmy, které budovaly supermarket, parkoviště a autobusové nádraží. Do problému se už vložilo město.

„Už jsem si říkal, že postavím bagr do vchodu, zamknu a odejdu. Já už nemám co ztratit. Pro mě je nezaplacení faktur likvidační,“ říká zoufalý Pavel Štefanský, který na stavbě dělal zemní práce. Investor mu dluží statisíce korun.

„Co mám dělat? Bagr mám na leasing, když nezaplatím, vezmou mi ho. Pak můžu zakonzervovat firmu a jít na úřad práce,“ dodal.

Statisíce stále chybí na účtu i Unistavu, který měla na starosti bourání starého autobusového nádraží.

„Bohužel patříme k těm, kteří už dlouho čekají na platbu a je to v řádech statisíců. Dílo máme smluvně ošetřené tak, že se faktura vystavuje až po provedení prací. Bohužel lhůty splatnosti jsou dlouhé a pak už není jiná šance, jak dodavatele přimět zaplatit, než soudní cesta,“ řekl majitel firmy Pavel Perutka k smlouvě se Silničním stavitelstvím Brno.

Tři sta padesát korun tisíc korun za likvidaci odpadů dosud nepřišlo na účet ani městské společnosti Technické služby Jeseník.

„Každá částka pro nás znamená hodně. Nejsme schopni čekat na peníze měsíce a roky už vůbec ne,“ řekl ředitel TS Jan Prejda.

Do problematiky se už vložilo město Jeseník.

„I když město s tím nemá nic společného, tak mně není jedno, jestli firmy nedostávají zaplaceno. Přístup investora považuji za nešťastný. Pro některé firmy může mít situace fatální následky,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Investor i dodavatel si problém přehazují, jak horký brambor. Nikdo nechce připustit chybu.

„Snažíme se situaci vyřešit, ale situace je nelehká. Problém vznikl v Reinvestu. Pokud je objem prací za čtyřicet milionů korun, parkoviště je hotové, obchod i nádraží jsou v provozu a my máme zaplaceno jen jedenáct milionů korun, pak je problém,“ prohlásil ředitel Silničního stavitelství Brno Zdeněk Frydryšek.

S tímto vyjádřením ale nesouhlasí Reinvest, jak jeho vedení uvedlo ve svém vyjádření: „Společnost Reinvest Corporation, s.r.o. nemá na základě uzavřené Smlouvy o dílo s generálním dodavatelem stavby Rekonstrukce autobusového nádraží Jeseník žádné závazky po lhůtě splatnosti.“

Starosta Jeseníku se už sešel se zástupci Reinvestu. „Dojde k částečným úhradám některých požadavků. Do týdne by měla přijít jesenickým firmám platba,“ řekl Procházka.