„Mnohdy žasneme, co vše dokážou houbaři sníst. Setkali jsme se i s počínáním, kdy lidé sbírali houby stylem Sním, co v lese najdu. Přirovnání k ruské ruletě je zde na místě. Příčinou záměny ale přece jenom bývá nejčastěji nepozornost a lehkovážnost při sběru,“ uvedl jesenický primář interního oddělení Miroslav Zapletal.

Otrava houbami se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, zvracením, malátností, celkovou únavou i halucinacemi.

„Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat, je těžké poškození funkce jater. Ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku,“ upozornil Zapletal.

K dalším jedovatým houbám patří například holubinky, které způsobují zvracení a průjem. Při otravě z hub je důležité léčit pacienta co nejdříve.

„Jestliže vám bude po pozření hub nevolno, vyvolejte zvracení a urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Doneste i zbytky pozřených hub k dalšímu vyšetření,“ radí Zapletal.

Zásadní je však především sbírat pouze houby, které lidé dobře znají. Začátečníci by se měli s houbami dobře seznámit a své nálezy konzultovat jak s atlasem hub, tak se zkušeným sběratelem.