Vizi moderního parku zastupitelům představil zahradní architekt Martin König. „Smetanovy sady by se měly posunout do jednadvacátého století," vysvětlil architekt.

Ve hře jsou  dvě varianty, z nichž jedna počítá s přebudováním altánu na letní kavárnu. Druhá možnost je altán zbourat a nahradit ho kašnou s vodotrysky.  Rada města Šumperka se  přiklonila k demolici altánu, což se ale některým zastupitelům nelíbilo.

„Altán koncepci parku neruší," vyjádřil se pro zachování stavby zastupitel Jiří Gonda (ČCSD). Naopak zastupitelka Olga Zimmermannová  (Suverenita) je jiného názoru a řekla „Altán park hyzdí." Zastupitelka Eva Tejklová (KSČM) vystoupila s tím,  že budoucí park by měl mít širší využití a navrhla do něj umístit rotoped i ohniště na opékání. Zastupitelé nakonec vrátili projekt Smetanových sadů  radě města, která jim svůj návrh předloží na dalším zasedání.

Ať již zastupitelé o osudu altánu  rozhodnou jakkoliv, jisté ale je, že většina vzrostlých stromů půjde k zemi. Smetanovy sady byly založeny v 80. letech 19. století, tehdy vysazené lípy jsou již ve špatném stavu a nebezpečné. Nahradí je tedy nové dřeviny. V parku se dočkají nového povrchu také cesty, bude obnoveno veřejné osvětlení a veškerý mobiliář. V blízkosti dětského hřiště se budou nacházet toalety včetně zdroje pitné vody.

Projekt, o jehož definitivní podobě se ještě bude rozhodovat, bude rozdělen do tří etap. Alej podél hlavní komunikace v parku, kterou je spojnice ulic Nemocniční a Havlíčkovy, půjde k zemi příští rok na jaře. Obnova severní části parku přiléhající k Husovu náměstí, přijde na řadu v roce 2014. V následujících dvou letech se bude řešit vybavení parku. Hrubé odhady na celý projekt se pohybují kolem 8 milionů korun.