„Naší snahou je ochrana před patologickým hráčstvím, které se negativně promítá do života mnoha rodin. Ministerstvo financí již připravuje zákon o provozování sázkových her, který počítá s omezením heren na počet obyvatel, ale klíčová rozhodnutí budou stejně v pravomoci obcí," vysvětlil zastupitel Tomáš Menšík (ANO), který schůzku zastupitelů inicioval. Dodal, že schůzka zastupitelů by měla problematiku hazardu řešit hlouběji s návazností na připravovaný zákon, místní poměry a také s ohledem na podnikatelskou sféru. Snahou části zastupitelů bude vystrnadit hazard z centra města a blízkosti škol.

I když v minulých letech byla ze strany některých tehdejších volených zástupců snaha se tomuto tématu věnovat, nikdy k tomu nedošlo. Jenže nová politická uskupení, která zasedla v městském parlamentu po podzimních komunálních volbách, si boj s provozovateli automatů dala do volebních programů.

Velmi razantně by chtěl například postupovat Pavel Horák (KSČM), který navrhuje plošný zákaz hazardu. „Kdo chodí do práce mezi pátou a šestou hodinou ráno do práce, potkává gamblery, kteří právě opouštějí non–stop provozovny. Hráčství je patologický jev, na který se nabaluje kriminalita, v hernách se perou peníze i utrácejí sociální dávky," komentoval Pavel Horák. V šumperském okrese plošný zákaz hazardu nedávno vyhlásilo Staré Město.

Také zastupitelé hnutí PRO – REGION se vůči hazardu vymezují. „V Šumperku je zhruba sedm desítek míst, kde se provozují automaty a to je velmi mnoho. Letošní rozpočet města počítá s příjmem z hazardu ve výši 22 milionů korun. Tyto peníze jsou sice ve prospěch města, ale přijde mi to neetické vzhledem k tomu, že hráčství ničí životy lidí," uvedla zastupitelka Zdeňka Dvořáková Kocourková (PRO – REGION).

Z příjmu, který teče z heren do městské pokladny je navíc podle Tomáše Menšíka zřejmé, že blikajícími bednami proudí obrovské peníze. Odvody radnicím činí totiž zhruba desetinu prosázené částky. Město Šumperk dosud díky hazardu štědře dotovalo sport i kulturu.

„Podle návrhu zákona by podle počtu obyvatel Šumperka mnoho ve městě zůstat šest heren a možná jedno kasino. Propad příjmů do obecní pokladny by ale nemusel být strmý, zákon totiž zároveň počítá se zvýšením poplatků," konstatoval Tomáš Menšík.